České volejbalistky prohrály na ME se Srbskem

KATOVICE

České volejbalistky prohrály ve svém druhém vystoupení na mistrovství Evropy v Katovicích s favorizovaným Srbskem za pouhých 73 minut hladce 0:3. V neděli čeká český tým závěrečné utkání ve skupině D s Ázerbájdžánem, nad kterým musí pro zachování naděje na postup zvítězit. Srbsko si po sobotním vítězství už zajistilo postup do další části turnaje.

Pouze v úvodu setů stačily české hráčky se zkušenějšími soupeřkami udržet krok, v dalším průběhu se ale nedokázaly prosadit v útoku. "V tomto utkání jsme mohly jen překvapit. Srbky měly lepší nahrávačku. Musely jsme hodně riskovat při podání, abychom soupeřky dostaly pod tlak," uvedla po utkání trenérka Táňa Krempaská.

Oproti pátečnímu utkání se Slovenskem sáhla Krempaská ke změně na postu nahrávačky, kde Mühlsteinovou vystřídala Jelínková. Důraznější Srbky těžily z lepší hry na síti, kde se na smeči prosazovaly Nikoličová a Molnarová. Od stavu 5:5 si obhájkyně stříbrných medailí z předloňského ME vypracovaly náskok tří bodů a vývoj setu už nepustily z rukou.

České hráčky se stačily ještě zejména po útocích Havelkové a Kallistové přiblížit na dva body, naposledy ale na 13:15. Režii závěru setu už vzaly Srbky zcela do svých rukou a koncovku bez větších problémů uhrály.

Zvrat nepřinesla ani druhá sada

Zvrat nepřinesla ani změna v druhém setu, kdy Havlíčková nahradila Šenkovou. Právě Havlíčková sice vnesla do herní koncepce důraznější zakončení s padesátiprocentní úspěšností, ovšem její spoluhráčky se už tolik neprosazovaly.

Češky sice několikrát stačily ubránit útok soupeřek, ale většinu akcí nezakončily přesnou smečí. Srbky opět bodově utekly v prostřední části setu, v koncovce české hráčky odvrátily tři setboly, což ale stačilo jen na korekci výsledku.

Nejslibněji začala z pohledu českých volejbalistek třetí sada, v níž ještě vedly 7:5 a vzdorovaly do stavu 10:10. Další průběh zápasu už však byl věrnou kopií předcházejících dvou setů.

Nevynucenými chybami, špatným příjmem i nepřesnými bloky nabídl český tým Srbkám laciné body. Pro soupeřky už nebyl problém bodový náskok dotáhnout k pohodlnému vítězství bez ztráty setu a k postupové jistotě.

Srbky podle Krempaské potvrdily roli favoritek. "Přehrály nás důrazem v útoku a měly i jistější bloky. My jsme nedokázaly připravené útoky bodově zakončit, dopouštěly jsme se nevynucených chyb, které nás po slibně rozehraných začátcích setů srážely. Důležité je, abychom se po dvou prohrách zkoncentrovaly na rozhodující nedělní utkání s Ázerbájdžánem," dodala Krempaská.

Mistrovství Evropy volejbalistek:
Skupina A (Lodž):
Polsko - Chorvatsko 3:0 (18, 13, 16), Nizozemsko - Španělsko 3:0 (17, 13, 15).
Tabulka:
1. Nizozemsko 2 2 0 6:0 4
2. Polsko 2 2 0 6:2 4
3. Španělsko 2 0 2 2:6 2
4. Chorvatsko 2 0 2 0:6 2
Skupina B (Vratislav):
Itálie - Turecko 3:0 (20, 16, 14), Německo - Francie 3:1 (19, 17, -19, 26).
Tabulka:
1. Itálie 2 2 0 6:0 4
2. Turecko 2 1 1 3:3 3
3. Německo 2 1 1 3:4 3
4. Francie 2 0 2 1:6 2
Skupina C (Bydhošť):
Bulharsko - Belgie 3:2 (-24, 22, -17, 21, 6), Rusko - Bělorusko 3:0 (19, 12, 15).