Volejbalistky odjíždějí z ME bez výhry

ANTALYA

Bez jediné výhry se rozloučily s evropským šampionátem v Turecku české volejbalistky, když v posledním utkání skupiny podlehly za 99 minut Polkám ve čtyřech setech. Zatímco vítězky slaví po 32 letech postup mezi čtyři nejlepší celky kontinentu, národní tým balí kufry.

České volejbalistky opouštějí ME bez jediné výhry. (ilustrační foto)

Po snadno prohraném prvním setu dokázaly reprezentantky trápit Polky účinnými bloky a solidní obranou vydřely srovnání Ve třetí sadě ještě ze stavu 11:16 při podání Spalové dosáhly nerozhodného skóre.

Pak už slavil úspěch rychlý útok Polska, které ve čtvrtém dějství jasně ovládlo palubovku a jeho nejlepší hráčka Skowronská proměnil esem hned první mečbol. "Děvčata bojovala, ale neměla už síly ani dost kombinační schopnosti, aby soupeřky dokázala zastavit. Spíš jim to chybami usnadnila," řekl trenér Stanislav Mitáč.

Česko-Polsko 1:3 (-19, 23, -22, -16)
Sestava ČR: Sieglová, Havlová, Bucková, Horká, Chalcarzová, Spalová, libero Bublová - Kalčíková, Matuszková, Novotná, Šimánková.

Zklamání pro Italky

Po loňském triumfu na mistrovství světa přišlo pro italský volejbal rozčarování. Se dvěma prohrami skončily obhájkyně stříbra na evropském šampionátu až třetí ve skupině B a stejně jako mnohonásobné medailistky z Ruska budou hrát jen o páté až osmé místo. Hráčky Ruska či bývalého Sovětského svazu přitom v dosavadní historii ME ani jednou nechyběly na stupních vítězů.

Na úkor Italek postoupily do semifinále ME z "béčka" Nizozemky a Polky, český tým skončil bez jediného vítězství poslední. Skupinou A prošly bez zaváhání překvapivě Němky, v elitním kvartetu je doplní domácí Turkyně. O možnost dostat se na lednovou kvalifikaci pro olympiádu budou se semifinalistkami, Ruskem a Itálií hrát ještě Rumunsko a Bulharsko. Do Ázerbájdžánu postoupí určitě šest celků.

V sobotním semifinále se Německo utká s Polskem, Turecko vytvoří dvojici s Nizozemskem. S českým týmem odjíždějí domů Slovenky, Ukrajinky a hráčky Srbska a Černé hory.