Rubriky:

Míčové sporty

Veselý odletěl směr NBA. Ve start nové sezóny už nevěřil

7. prosince 2011 10:44 - PRAHA

Český basketbalista Jan Veselý ve středu brzy ráno odletěl do Washingtonu, kde v pátek podepíše smlouvu s místními Wizards a bude se chystat na svou premiérovou sezónu v NBA. Přitom už nevěřil, že kvůli výluce sezóna vůbec začne.

 

Jaroslav Ožana, ČTK

Jako nováček ví, že to bude mít těžké, zvláště když má na poznání nových spoluhráčů pouhých 16 dní. Věří však, že se prosadí, k čemuž mu může pomoci i to, že trenér Flip Saunders dává hodně prostoru hráčům bílé pleti. Zatím si však prý stále neumí představit, že za pár dní bude hrát proti hvězdám jako jsou Kobe Bryant či LeBron James.

Přitom nechybělo moc a sen o NBA mohl o rok posunout. Kvůli výluce se totiž start sezóny neustále odkládal a hrozilo, že bude kompletně zrušena. "Byl jsem už nervózní. Byl jsem v říjnu na tréninkovém kempu v Los Angeles a agenti mi pořád říkali, že má být výluka každým dnem u konce, pak zas, že se to o pět dní posouvá a takhle pořád dokola. V polovině listopadu jsem se proto vrátil zpátky do Prahy a zkoušel si najít angažmá v Evropě. Mezitím se ale naštěstí dohodli," řekl Veselý při středečním setkání s novináři na letišti. V dohodu už ani nevěřil. "Musím říct, že už ne. Jakmile se ale dohodli, tak mi spadl kámen ze srdce," dodal.

Stále si to neumí představit

Konečně mu tak končí půlroční čekání bez jediného soutěžního zápasu. "Po dlouhé době nehraní se těším moc. Ze všeho nejvíce právě na to, až si zahraju pořádný basket a na to, až nasaju tu atmosféru NBA. Že bych se těšil na nějakého konkrétního hráče, to ne. Popravdě si pořád ještě ani neumím představit, že proti těm hvězdám budu hrát," přiznal Veselý.

Nejprve se však musí poprat s příchodem do zcela nového prostředí, kde nikoho nezná. "Osobně jsem se viděl jen se spoluhráčem JaValem McGeem, ale to bylo asi jen při třech trénincích v LA. Takže vlastně nikoho neznám. Hlavně je to nepříjemné proto, že máme jen šestnáct dní, abychom se poznali a zvykli si na sebe před startem sezóny. Pro mě je to o to horší, že jsem tam úplně nový," uvedl Veselý, který navíc bude v zámoří na čas bez přítelkyně Evy Koďouskové. "Musí nejprve dodělat školu. Přijede až na Vánoce, ale pak zas pojede zpět do Česka," dodal.

Ve Washingtonu zatím jako bezdomovec

Ve Washingtonu musí vyřešit i problémy s bydlením. "Teď jsem vlastně bezdomovec. Byt si musím teprve najít. Zatím budu někde v hotelu, což byl problém teď při odbavování do letadla, protože po mně chtěli adresu, kde budu bydlet. Musel jsem tedy adresu hotelu shánět přes agenty," prozradil Veselý. Naštěstí vše stihl vyřídit včas, aby letadlo nepropásl.

Hrozilo by mu tak další zdržení. To první způsobilo čekání na pracovní vízum. "Muselo se vyřídit papírování kvůli výluce. Z Washingtonu mi pak poslali kopii smlouvy, kterou jsem musel ukázat na ambasádě, abych dostal vízum. A v pátek smlouvu podepíšeme," řekla šestka letošního draftu.

První zápas s Jersey

Od ohlášení ukončení výluky byl Veselý v kontaktu s mezinárodním skautem Washingtonu a také s generálním manažerem Erniem Grunfeldem. Zatím však nemá jasnou představu, co ho v příštích dnech a týdnech čeká. "Ještě toho moc nevím. Jen to, že během přípravného kempu budeme všichni hráči na stejném hotelu. Tréninkové bloky neznám. Pak budeme hrát přípravu s Philadelphií. A sezónu začínáme s New Jersey, což bude na rozjezd určitě lepší, než kdybychom měli mistry," míní Veselý. "Také jsem slyšel, že kvůli zkrácení sezóny budeme hrát i pětkrát týdně. Bude to hodně náročné, ale zase lepší než trénovat," dodal.

Netroufá si ani odhadnout, jak moc se prosadí do sestavy Wizards. "Na to je ještě brzo. To se rozhodne během přípravy. Zatím to vidím možná tak na 15 minut, to by bylo asi optimální," nadhodil rodák z Ostravy. Pomoci mu může, že jako univerzální hráč je schopen hrát na více postech. "Po draftu mi říkali, že budu hrát na pozicích tři a čtyři. Je tam více hráčů, kteří hrají na více pozicích, takže to trenér bude více točit. Předpokládám, že ode mě čekají rychlou hru, protiútoky a doskoky. My totiž asi nebudeme moc hrát na postupné útoky," dodal.

Kouč má rád bílé hráče

Doufá také v to, že mu bude věřit zkušený trenér Saunders. "Netuším, jak je na tom s důvěrou k nováčkům, ale slyšel jsem, že má docela rád bílé hráče, tak uvidíme," řekl Veselý ke kouči, který je známý zálibou v mnoha herních signálech. "Je pravda, že už jsem nějaké podklady k signálům dostal a opravdu jich není málo," usmál se. "Bude těžké se do toho dostat, ale je to jen otázka času," dodal český reprezentant.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty