Nymburk - Prienai 90:66Basketbalisté Nymburka oplatili litevskému týmu porážku a přiblížili si postup v Eurocupu

Basketbalisté Nymburka udělali další krok k postupu v Evropském poháru ULEB díky středeční výhře nad litevským celkem BC Prienai 90:66. Devítinásobní čeští šampióni v Pardubicích soupeři oplatili porážku z minulého týdne a vyhoupli se do čela skupiny A s bilancí tří výher a jedné porážky. Když Nymburk příští středu vyhraje na palubovce Budivelniku Kyjev, v předstihu si zajistí pokračování v soutěži.

Gediminas Orelik z Prienai (vlevo) a nymburský Jiří Welsch.

Prienai má stejně bodů jako Budivelnik, který dnes zdolal Hapoel Jeruzalém 84:77. Oba týmy mají vyrovnanou bilanci 2/2, Jeruzalém je poslední s jediným vítězstvím.

Nymburk musel vydat hodně sil, aby Prienai porazil. Domácí hráče stejně jako před týdnem trápily hlavně dalekonosné trojkové pokusy soupeře. Hosté se jen za první čtvrtinu z dálky trefili čtyřikrát a drželi naději na dobrý výsledek.

Tahoun Benda se rozehrál

Ale jen do doby, než se v nymburském týmu vedle podkošového parťáka Rančíka rozehrál i tradiční tahoun Benda. Ten si zjednal respekt pod oběma koši a hlavně jeho čtrnáctibodový příspěvek Nymburku pomohl k těsnému poločasovému vedení o čtyři body, k němuž třemi trojkami přispěl i rozehrávač Pavkovič.

Středočeši se v celém zápase mohli chlubit vysokou úspěšností střelby za dva body, která se šplhala až k 80 procentům. K rozhodujícímu náporu zaveleli hned po přestávce. Šňůrou 8:0 vyrazili až do dvanáctibodového vedení a dál těžili hlavně ze skvělé obrany a jednoduchých košů po rychlých kontrech.

K velkému představení se vedle Bendy nadechl také Hruban. Letní posila z pražského USK zaznamenala 20 bodů a vytvořila si osobní střelecký rekord v Eurocupu. Při trhánku ve třetí čtvrtině se důležitými koši blýskl také pivot Naymick, žolík z lavičky. Prienai už v závěru nekladlo velký odpor. Nymburk jej dokázal přinutit hned k 19 ztrátám.

Evropský pohár ULEB basketbalistů - 4. kolo, skupina A:
ČEZ Basketball Nymburk - BC Prienai 90:66 (14:18, 46:42, 70:56)
Nejvíce bodů: Benda a Hruban 20, Pavkovič 15, Rančík 11, Naymick 10 - Urbutis a Vene 13, Janavičius 12. Rozhodčí: Piloidis (Řec.), Juraš (Srb.), Milojevič (Mak.). Fauly: 21:18. Trestné hody: 14/9 - 17/9. Trojky: 7:7. Diváci: 1820.
Budivelnik Kyjev - Jeruzalém 84:77.