Brno - Bourges 60:63Basketbalistky Brna nezvládly v Evropské lize koncovku s Bourges

Brno

Basketbalistky IMOSu Brno nezvládly koncovku zápasu 7. kola Evropské ligy s Bourges a prohrály 60:63. České vicemistryně si připsaly na své konto už pátou prohru a zůstaly na posledním místě tabulky skupiny A. O těsném vítězství Bourges rozhodla osm sekund před koncem Ndongueová. Po většinu zápasu měly Brňanky režii ve svých rukou, v závěru ale doplatily na nepřesnou koncovku.

Úvod zápasu poznamenala na obou stranách hodně urputná defenzivní taktika a špatná koncovka. Vypovídá o tom i průběžný stav na začátku 5. minuty 4:3. Bourges dorazilo bez zraněné nejproduktivnější hráčky Švédky Eldebrinkové, která před dvěma lety oblékala dres Brna a násldně i USK.

V úvodních minutách se blýskla dvěma koši v domácím týmu její krajanka v brněnské sestavě Abdiová. Motivovala ji zřejmě účast švédského televizního štábu, který připravuje její medailonek.

K obratu z defenzivního basketbalu k útočnějšímu pojetí dala rozehrávačka Horáková. Jednak směřovala kombinační akce do podkošového prostoru, kde se prosazovaly pivotky Ohldeová a Jurčenková. Kromě toho si Horáková sama nabíhala pod koš a akce přesně zakončovala.

Trenér Bobrovský postavil taktiku na důsledném střežení pohyblivé rozehrávačky Dumercové. Soupeřky tento styl zaskočil a začaly postupně ztrácet krok. Jihomoravanky se dostaly do herní pohody, přesně zakončovaly a získaly až třináctibodový náskok 32:19.

Před přestávkou se ale Bourges vzchopilo a po rychlých výpadech Dumercové do přímočarých útoků Francouzky snížily manko na rozdíl čtyř bodů. Po změně stran se podařilo Bourges srovnat skóre na 37:37. Hrozící zvrat desetibodovou šňůrou domácí hráčky odvrátily. Podíl na trháku měly tříbodové koše Hejdové a Horákové.

Drama vyvrcholilo v závěrečné čtvrtině. Šest minut před koncem hráčky Bourges srovnaly znovu bodový stav. Dvě minuty před koncem vypadla Brnu pro pět osobních chyb Jurčenková. Problém byl ale hlavně s přesností střelby, jelikož domácí hráčky nedaly v závěru sedm střel v řadě a Bourges to využilo k otočení duelu ve svůj prospěch.

Evropská liga basketbalistek - 7. kolo:
Skupina A:
BK IMOS Brno - Bourges Basket 60:63 (20:13, 36:32, 48:42)
Nejvíce bodů: Horáková a Hejdová po 13, Abdiová 12 - Miyemová, Joensová a Ndongueová po 11. Rozhodčí: Špendl (Slovin.), Stoica (Rum.), Hadjisolomu (Kyp.). Fauly: 21:20. Trestné hody: 15/10 - 22/12. Trojky: 4:3. Diváci: 400.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.