Boston zdolal Clippers až ve druhém prodloužení

NEW YORK

Až ve druhém prodloužení zvítězili basketbalisté Bostonu v NBA na palubovce Los Angeles Clippers. Celtics smazali ve čtvrté čtvrtině až dvanáctibodový náskok domácích a nakonec vyhráli 134:127. Český basketbalista Jiří Welsch odehrál v týmu vítězů 37 minut, deset z toho v prodloužení, a k vítězství přispěl deseti body.

Welsch mohl v závěru prvního nastavení rozhodnout: pět vteřin před koncem sebral soupeři míč, ale jeho dvoubodový pokus se sirénou do koše nespadl. Ve druhém prodloužení už se střelecky prosadil a necelé dvě minuty před koncem se trefil z tříbodové vzdálenosti. Vzápětí však pokazil rozehrávku a umožnil soupeři opět vyrovnat. Celtics se ovšem znovu dostali do vedení a vítězství si už nenechali vzít.

Hlavní postavou Bostonu se v závěru zápasu stal Ricky Davis. Ve čtvrté čtvrtině nastřílel 19 bodů, v druhém prodloužení jich dal sedm a celkově si připsal 34 bodů, o jeden víc než tradiční kanonýr Celtics Paul Pierce. Ten se necelé čtyři minuty před koncem normální hrací doby vyfauloval a prodloužení sledoval už jen z lavičky. "Ukázalo se, jak jsou naši kluci tvrdí. Otočit zápas a vyhrát potřebuje velkou psychickou sílu," ocenil kvality spoluhráčů po zápase Davis.

Trenér Clippers Mike Dunleavy nehodlal ze ztráty nadějně rozehraného zápasu dělat drama. "Musíme tu porážku brát jako zkušenost a poučit se z vlastních chyb. Nemá smysl na někoho ukazovat prstem. Jako tým vítězíme a jako tým i prohráváme," řekl Dunleavy.

Střelecké galapředstavení uspořádal v Miami Shaquille O'Neal. Obrovitý pivot, který na Floridu přišel v létě z Los Angeles Lakers, si se 40 body vytvořil letošní osobní rekord, navíc k vítězství 106:83 nad Washingtonem přispěl dvanácti doskoky. Dokonale tak zastoupil Dwyana Wadeho, který musel v první čtvrtině kvůli zraněnému kotníku odstoupit.

Wade chtěl sice hrát dál, O'Neal mu to však nedovolil. "Kulhal opravdu hrozně. Řekl jsem mu: Flashi, dej si pauzu. Já to za tebe dodělám," řekl O'Neal po zápase. "Odpověděl, že si odpočine, jen když já dám 40 nebo 50 bodů," dodal s tím, že pak musel splnit svůj slib.

Vidět byl v pondělí i nejlepší nováček minulé sezony LeBron James, který dotáhl 31 body Cleveland k výhře 92:86 nad Memphisem. Už osmnácté vítězství v sezoně si připsal nejlepší tým NBA Phoenix, který v Orlandu triumfoval 121:100.

Nejvíce asistencí: Nash 10 - Francis 6
LA Clippers - Boston 127:134 po 2. prodl.
1. Seattle2117481,0
2. Minnesota2013765,0