Finsko - Turecko 61:55Basketbalové ME začalo překvapeními, Finům k výhře pomohlo jedenáct trojek

Lublaň

Basketbalové mistrovství Evropy začalo překvapivými výsledky a o ten zřejmě největší se postarali Finové vítězstvím 61:55 nad Tureckem. Seveřané vedení německým trenérem Henrikem Dettmannem dokonale zaskočili soupeře s posilami z NBA Hedem Türkogluem (Orlando), Ömerem Asikem (Houston) a Ersanem Ilyasovou (Milwaukee). Dokonce čtyři posily z NBA nestačily k úspěchu Francii. Obhájce stříbrných medailí prohrál 74:80 s Německem, kterému naopak chybí hvězdný Dirk Nowitzki.

Finové dali Turkům, vicemistrům světa z roku 2010, jedenáct trojek, přičemž při dvoubodové střelbě měli menší percentuální úspěšnost než při pokusech z dálky. Roli favorita naopak ve skupině D potvrdili Řekové vysokou výhrou 79:51 nad Švédskem.

To Francie na úvod zklamala. Jeden z nejlepších rozehrávačů NBA Tony Parker na všechno sám nestačil a větší podpory spoluhráčů se mu nedostalo. Proto ani jeho 18 bodů Francii nestačilo na týmově hrající Němce, za které hned pět hráčů mělo dvouciferný počet bodů.

V české skupině C si Gruzie překvapivě snadno poradila s Polskem, čtvrtečním soupeřem svěřenců Pavla Budínského, 84:67. Nejlepším střelcem zápasu byl s 23 body Viktor Sanikidze. "Gruzie vyhrála zaslouženě, protože byla 40 minut lepší. Věřím, že proti Česku budeme hrát ve čtvrtek mnohem lépe," konstatoval německý kouč Poláků Dirk Bauermann.

Obhájci titulu Španělé na úvod nezaváhali

Obhájci titulu z předchozích dvou šampionátů Španělé zvítězili přesvědčivě 68:40 nad Chorvatskem. V poslední čtvrtině Marc Gasol a spol. dovolili soupeři vstřelit jen tři body.

Nečekaná byla výhra Lotyšska 86:75 nad Bosnou ve skupině B, na níž se podílel 24 body Rolands Freimanis. Stejně bodů padlo i v balkánském derby mezi Černou Horou a obhájcem čtvrtého místa Makedonií, ovšem rozdíl by jen jednobodový ve prospěch Černohorců 81:80. Na jejich stranu zvrátil výsledek deset sekund před koncem trestnými hody americký rodák Tyrese Ryce.

Posile amerického původu vděčí za těsnou výhru i Ukrajina ve skupině A. Pooh Jeter tři sekundy před koncem zápasu s Belgií dal koš s faulem, který potrestal bodem z trestného hodu a zajistil vítězství 58:57. Silné Izraelce zaskočili Britové, kteří zvítězili 75:71 po prodloužení. V koncovce nastavení připravil favorita o šanci na vyrovnání ztrátou míče bývalý nymburský rozehrávač Afik Nissim, se 17 body nejlepší střelec týmu, a soupeř výhru zpečetil.

Špatnou formu potvrdilo Rusko, které začalo porážkou 69:76 s Itálií. Tu táhl s 25 body Luigi Datome, který se tak stal nejlepším střelcem prvního hracího dne.