Česká republika - Polsko 69:68Skvělý obrat! Bartoň trojkou čtyři vteřiny před koncem rozhodl o vítězství nad Polskem

Celje

Pořádný thriller s českou vítěznou tečkou. Basketbalisté urvali na mistrovství Evropy ve slovinském Celje důležitou výhru, když ve svém druhém vystoupení ve skupině C porazili Poláky nejtěsnějším rozdílem 69:68 zásluhou tříbodového koše Luboše Bartoně čtyři vteřiny před koncem. Hrdinou byl i Jan Veselý, autor 23 bodů a čtrnácti doskoků. Dalším protivníkem národního týmu bude v sobotu Španělsko.

Český basketbalista Jiří Welsch (vlevo) se snaží ubránit Poláka Lukasze Koszareka.

Souboj dvou mužstev, která začala šampionát porážkou, přitom rozehráli daleko lépe Poláci. V první čtvrtině měli padesátiprocentní úspěšnost v zakončení a hlavně dávali laciné koše přes nedůslednou obranu českého týmu. Po úvodní desetiminutovce vedl soupeř 25:13, ale pak se do hry národního týmu vrátila pečlivost při bránění a začal umazávat z výrazné ztráty.

Pomohlo i zpřesnění střelby, které velel Veselý. Jen během druhé čtvrtiny nasázel dvanáct bodů. Hodně se zlepšil i český doskok a v polovině zápasu bylo manko už jen čtyřbodové. Ve třetím dějství dokázal národní tým dokonce strhnout vedení na svou stranu, takže dvanáct minut před koncem to bylo 46:45.

Začala velká přetahovaná. Ze hry však vypadl klíčový rozehrávač Satoranský, na nějž při doskoku spadl Polák Lampe a bolestivě mu pohmoždil lopatku. Tato absence otřásla pohodou českého celku, který ztratil pětibodový náskok. Poláci šli do finiše z lepší pozice, dokonce už vedli 66:58 tři minuty před koncem.

Bartoň dokonal obrat

Svěřenci trenéra Pavla Budínského se ale nevzdali. Až desátý pokus o českou trojku vyšel, Bartoň padesát vteřin před koncem snížil na 65:67. Polský útok se pak povedlo ubránit, nejlepší střelec utkání Veselý proměnil pouze jeden trestný hod v okamžiku, když zbývalo deset vteřin do závěrečného hvizdu. Lampe pak dal také jen jednu šestku a na závěrečnou akci českému mužstvu zbývalo pouhých osm sekund.

Nejzkušenější hráč mužstva Bartoň však dokázal vzít zodpovědnost na sebe, po báječné přihrávce podél lajny vystřelil z tříbodové vzdálenosti a rozhodl o českém vítězství. Poláci za necelé čtyři vteřiny už nic nestihli.

"Je to nádherný pocit, po čtrnácti letech zažíváme radost z výhry na mistrovství Evropy. Zasloužili jsme si to. Ke konci jsem využili toho, co nám Poláci dovolili a můžeme být rádi, jak pěkně to tam spadlo," radoval se autor rozhodujícího koše Luboš Bartoň.

Češi byli v Celje blízko druhé těsné porážce, Bartoň ale v samotném závěru zařídil českou radost. "Ve středu jsme byli smutní, protože jsme prohráli skvělé odehrané utkání proti Slovincům. Dnes máme ale opačné pocity díky trojce Luboše Bartoně. Přitom Poláci hráli od začátku náročnou obranu, my byli dole a věděli, že musíme bojovat jinak. Do hry jsme dostali energii a nakonec byli těmi šťastnějšími. Ale i to štěstí si musíte na hřišti zasloužit," usmál se trenér Pavel Budínský.

Mistrovství Evropy basketbalistů:
Skupina C (Celje):
ČR - Polsko 69:68 (12:25, 34:38, 50:49)
Nejvíce bodů: Veselý 23, Satoranský a Bartoň po 10, Pumprla 8 - Igněrski 17, Lampe 14, Kelati 10. Rozhodčí: Obradovič (Bosna), Cici (Alb.), Dodds (Skot.). Fauly: 15:15. Trestné hody: 15/11 - 14/8. Trojky: 2:6. Diváci: 1320.
Chorvatsko - Gruzie 77:76 (35:34)
Slovinsko - Španělsko 78:69 (25:33)