Česká republika - Srbsko 0:3Volejbalistky se statečně praly s obhájkyněmi zlata, Srbky ale zvládly lépe koncovky setů

Schwerin

O další překvapení se české volejbalistky už nepostaraly. Na mistrovství Evropy v německém Schwerinu po nečekaném skalpu Polek neuhrály proti Srbsku ani set a podlehly jim za 78 minut 0:3. Přitom obhájkyním titulu, které byly v letní Grand Prix nejlepším evropským týmem a celkově skončily třetí, statečně vzdorovaly, ale v klíčových okamžicích přece jen víc chybovaly a postrádaly i víc sebedůvěry v koncovkách setů.

Na úsilí Srbska, které začalo šampionát nečekanou porážkou 2:3 s Bulharskem, bylo patrné, že má co napravovat. První set taky proběhl jasně v režii úřadujících evropských šampiónek, které úspěšně útočily hlavně středem sítě a dokázaly své akce i po zdánlivě horší přihrávce nebezpečně zakončit. Rozdíl mezi oběma celky byl patrný i v organizaci hry.

Druhou sadu však začal český tým výtečně a hned při servisu Havlíčkové se dostal ke stavu 7:3. Soupeřky sice docela rychle vrátilo do hry skvělé blokování na síti, nicméně zlepšení projevu českého družstva bylo patrné. Útok účinně podpořily i Kossányiová s Vanžurovou a ještě jednou z toho vzešlo nadějné vedení 18:16.

Koncovky setů český tým nezvládl

Z dobré sehranosti těžící Srbky ale zase rychle předvedly svou sílu a dostaly reprezentantky do problémů na příjmu. Oba týmy šly do naprosto vyrovnané koncovky. První setbol soupeřek se českým ženám ještě povedlo odvrátit, ten druhý po diagonálním útoku už ne. Bojovnost národnímu týmu ale proti velkým favoritkám nescházela, podle trenéra Parisiho však chyběla přece jen větší víra ve vlastní schopnosti.

Ve třetím setu se povedla šňůra při servisu Vincourové, a když k tomu přesně smečovala Havlíčková, získalo Česko tříbodový náskok. V závěru vedlo ještě 19:16, jenže zbytečné chyby na síti a především horší přihrávky znamenaly úplný obrat skóre. Do koncovky tak šly v lepší pozici srbské hráčky, získaly k dispozici tři mečboly a radovaly se z výhry, i když proměnily ten až třetí.

České ženy tak nakonec prohrály se Srbskem 0:3, stejně jako v červenci při Grand Prix. V závěrečném utkání ve skupině D se národní tým střetne v neděli s Bulharskem v přímém souboji o postup. Vítěz obsadí druhou, nebo třetí příčku znamenající účast v play off. Přímo do čtvrtfinále postoupí vítěz skupiny, který vzejde z duelu mezi Srbskem a Polskem.