Česká republika - Bulharsko 3:2Paráda a postup! Volejbalistky v pětisetové bitvě udolaly Bulharky a na ME kufry nebalí

Schwerin

České volejbalistky musely přes dvě hodiny dřít, aby v německém Schwerinu vyhrály pětisetovou bitvu s Bulharkami a na jejich úkor postoupily ze základní skupiny mistrovství Evropy. Ve skupině D obsadily díky lepšímu poměru míčů druhou příčku a v úterý budou hrát v Curychu play off o postup do čtvrtfinále proti Francii.

Radost českých volejbalistek po výhře nad Bulharskem.

Pro volejbalistky to bylo už páté utkání s Bulharkami během posledních čtrnácti měsíců. Předtím se potkaly v loňském finále Evropské ligy, dvakrát i v kvalifikaci evropského šampionátu a ještě před měsícem při letní Grand Prix, ale Česko vyhrálo nad osudovým soupeřem teprve podruhé.

První set začaly reprezentantky hodně špatně, brzy prohrávaly 1:7 a Bulharky lehce získaný náskok už nepustily. Předváděly lepší servis i příjem, měly taky výrazně navrch při blokování na síti a především jejich útok byl razantnější.

Českému družstvu se nedařilo vůbec nic a bylo znát, že soupeřky mají jeho hru dobře načtenou. Ke zlepšení na české straně nevedla ani častá střídání a Bulharsko, spoléhající na údery Filipovové či Rabadžijevové, získalo úvodní sadu poměrně snadno v poměru 25:14.

Ve druhé to byla daleko větší přetahovaná, byť reprezentantky měly pořád potíže s obranou. Hodně ale zpřesnily útočné snažení, v němž Havlíčkovou podporovala i Vanžurová. Ze stavu 16:19 se tak povedlo otočit skóre do slibného vedení a pět bodů v řadě při servisu Kossányiové znamenalo zisk setu.

V tie breaku dokonaly obrat

Třetí dějství bylo nesmírně vyrovnané a dospělo k velmi dramatické koncovce. České družstvo v ní neproměnilo dva setboly a Bulharky dokonce čtyři, ale ten pátý už soupeřky využily. Právě včas dokázaly zablokovat smeč neúnavné Havlíčkové.

Ani taková smolná tečka nezlomila odhodlání českých žen a čtvrtý set rozehrály lépe. Při podání Pastulové se povedla čtyřbodová šňůra, která přinesla vedení 12:5. Dobrým vykrýváním i přesnější hrou na síti si pak reprezentantky v pohodě udržovaly pohodlný náskok.

Vítězky přímého souboje o postup ze skupiny D nakonec musel určit až tie break. V něm se ale znovu vloudily drobné chybičky do české hry, což uměly Bulharky potrestat. Za stavu 2:6 přišla na servis Vanžurová a třemi body v řadě se české volejbalistky ještě dostaly zpátky do hry. Podobná šňůra se pak povedla i při podání kapitánky Havlíčkové a bylo z toho vedení až 12:9. O něj už svěřenkyně trenéra Carla Parisiho nepřišly a postupová radost mohla v českém táboře propuknout naplno.

"Jsem moc šťastná, že se nám povedlo po třech porážkách konečně Bulharky porazit. Bereme to jako velké zadostiučinění," řekla Radiožurnálu Tereza Vanžurová, která patřila mezi nejplatnější české hráčky. "První set jsme hrály příšerně, ale pak jsme se zvedly. Koncovka v tie breaku byla napínavá. Jen jsem do míče bouchala. Pamatuji si, že v posledním míči proti mně byla na bloku menší nahrávačka. Tak jsem dala větší ránu," přiblížila Vanžurová.