Česko - Gruzie 86:67Basketbalisté doma pomstu zvládli, porazili Gruzínce o devatenáct bodů a přiblížili se tím postupu na ME

Nymburk

Moc důležité vítězství urvali čeští basketbalisté při domácím loučení s kvalifikací ME 2015. V Nymburce porazili Gruzínce 86:67, takže se jim pomstili za jedenáctibodovou prohru z Tbilisi a navíc s nimi budou mít lepší bilanci vzájemných zápasů při bodové shodě. Postup vypadá blízko, teď ho musí reprezentanti dotáhnout při zápasech v Portugalsku a Maďarsku. Teoreticky by mohla stačit jen jedna výhra.

Český basketbalista Jiří Welsch mezi Gruzínci Giorgim Cicadzem (vlevo) a Levanem Pacacijou.

"Chtěli jsme hrát hodně rychlý protiútok a snažit se Gruzínce utahat. To se nám dařilo. V hlavách jsme měli, že je potřeba vyhrát alespoň o těch dvanáct," vykládal po boji pivot Pavel Houška.

Začátek byl jako na houpačce. Čeští reprezentanti i se Satoranským, jehož řeznou ránu na pravé ruce drží několik stehů a chrání obvaz přes celý loket, už po dvou minutách vedli 7:1. Soupeř osmibodovou šňůrou rychle otočil, naštěstí domácí tým předvedl ještě v první čtvrtině úplně stejný kousek a pak už Gruzíncům nedovolil, aby získali navrch.

Díky dobré práci pod vlastním košem se národnímu týmu dařily rychlé protiútoky, jejichž realizace se ujal střídající Pumprla. Reprezentanti s podporou nabité nymburské haly trpělivě budovali náskok. Na začátku třetí čtvrtiny už byl dvanáctibodový (42:30) a hlavně se dařilo střežit gruzínskou hvězdu z NBA. Pivot Pačulija nebyl tak nebezpečný jako doma v Tbilisi, navíc se v předposlední minutě duelu vyfauloval a musel povinně střídat.

Český tým postupně nabral správné provozní obrátky, pod košem začal řádit Auda a vedle něj se parádně chytil i střídající Houška, který též dobře hlídal Pačuliju. "Je to pořádný váhový kalibr, ale povedlo se mi to snad docela obstojně," uvedl nymburský hráč, jenž se zaskvěl i třemi trojkami. "Dostal jsem prostor a snažil se ho využít. Když dáte první střelu zdálky, je to pak i o sebevědomí," podotkl Houška.

Důležité trojky Satoranského

V závěru třetího dějství se sice připomněl zkušený gruzínský pivot Šengelija, takže se hosté dostali na dohled osmi bodů (58:50), ale reprezentanti se nenechali vykolejit a šli si za tím, co chtěli a potřebovali.

Důležitou roli ve skóre pak sehrály i dvě trojky z ruky Satoranského, pět minut před koncem to bylo už 76:56. Gruzínci se pokoušeli snížit neustálou střelbou zdálky, jenže ze třinácti trojkových střel proměnili v zápase pouze čtyři. V závěru se nehrálo o vítězství, to už bylo jistě na české straně, ale o konečný rozdíl skóre a lepší vzájemnou bilanci.

"Ten zápas se nám všem podařil. První prioritou bylo vyhrát, až pak jsme řešili o kolik. Ale zvládli jsme i tohle," tvrdil jeden z nejzkušenějších reprezentantů Jiří Welsch. "Moc důležité bylo, že jsme odstavili nebezpečného Pačuliju, pivoti mu šli hodně do těla. Vůbec se povedlo zastavit klíčové Gruzínce, určitě jsme vytěžili z lepší rotace," prohlásil Welsch.

Kvalifikace o ME 2015 basketbalistů
Česko - Gruzie 86:67
Nejvíce bodů: Satoranský 16, Pumprla 15, Welsch a Houška po 13, Auda 12 - Šengelija 17, Sanikidze 16, Pačulija 11, Cincadze 9, Burjanadze 5. Rozhodčí: Hierrezuelo (Šp.), Laurinavičius (Lit.), Stoica (Rum.). Fauly: 25:20. Pět chyb: 38. Balvín - 40. Pačulija, 40. Šengalija. Trestné hody: 14/11 - 31/23. Trojky: 9:4. Čtvrtiny 18:13, 21:17, 19:20, 28:17.
Maďarsko - Portugalsko 65:52 (16:15, 30:32, 53:42)
Nejvíce bodů: Wittman 16, Keller 14, Thomas 12 - Hallman 15, Fernándes 9, Fonseca 7