Portugalsko - Česko 61:75Basketbalisté vyhráli i v Portugalsku, poslední krok za postupem ale musí udělat v Maďarsku

Gondomar

Čeští basketbalisté pokračují v úspěšném tažení kvalifikací o ME 2015. Výhra 75:61 na portugalské půdě byla ve skupině už čtvrtou v řadě, a tak národní tým drží první příčku tabulky a dokonat své úsilí bude chtít ve středu v maďarském Szolnoku.

Tomáš Satoranský byl znovu oporou českých basketbalistů.

Vítězství v závěrečném zápase zajistí Čechům cestu na šampionát, zřejmě si ale v Maďarsku budou moci dovolit i mírnou porážku a přesto se ještě můohou vejít mezi postupující z druhých míst. Aby skončili basketbalisté ve skupině hůř než druzí, to by museli v Maďarsku prohrát minimálně o sedmnáct bodů.

Povinnost v podobě výhry v Portugalsku, které zatím v kvalifikaci sbírá jen nezdary, zvládli reprezentanti docela v pohodě, i když se opakovaně v první i druhé čtvrtině nechali připravit o osmibodový náskok.

V domácí dresu hodně zlobil Fonseca, naopak čeští hráči měli problém zakončovat zdálky, neboť proměnili jen dvě ze třinácti tříbodových střel. Přesto si Češi udržovali ve skóre mírný náskok, když jejich hru správně dirigoval Satoranský a bral na sebe i tíhu zakončení. Pod košem zase odváděl dobrou práci 216 cm měřící Balvín.

Ginzburg: Do Maďarska jedeme dokončit úkol

Čtvrthodiny před koncem sice vedlo Česko jen 53:50, pak ale trenér Ginzburg vytáhl klíčový trumf v podobě zónové obrany. Domácí proti ní přes pět minut nedokázali vůbec zaznamenat koš. Desetibodová šňůra národního týmu přinesla uklidňující náskok, poslední čtvrtinu už jen kráčel za přesvědčivým vítězstvím.

"Je to pro nás důležité vítězství. Už před zápasem jsem se totiž trochu obával, abychom to utkání mentálně zvládli. Navíc Portugalci zejména v první půli hráli velmi dobře. Nakonec jsme to ale zvládli. Máme náš cíl na dosah a nyní jedeme do Maďarska dokončit úkol," řekl po utkání trenér Ronen Ginzburg.

Kvalifikace basketbalistů o ME 2015 - skupina E
Portugalsko - Česko 61:75
Nejvíce bodů: Fonseca 22, Fernandes 11, Hallman a Soares po 6 - Satoranský 18, Balvín 13, Auda 11, Pumprla 9, 1100 diváků, čtvrtiny 21:24, 16:18, 13:21, 11:12.
Gruzie-Maďarsko 79:59