Rubriky:

Míčové sporty

Volejbalisté letí na kvalifikaci MS, trenér čeká vyrovnaný boj

26. července 2005 09:27 - PRAHA

Čeští volejbaloví reprezentanti v úterý odcestují do Francie, kde je od čtvrtka do soboty v Le Cannet čeká kvalifikace mistrovství světa 2006 proti Nizozemsku, Finsku a domácímu mužstvu. Před odletem z Prahy se hráči i trenér Laurent Tillie shodli, že o dvě postupová místa na šampionát do Japonska se strhne lítý boj, který nemá favorita.

 

ČTK

Pro Francouze, kteří získali na minulém MS bronz, hovoří domácí prostředí. Finové se zase probojovali do finále Evropské ligy, která se letos Čechům nepovedla. O Nizozemcích se toho moc neví, po aténské olympiádě jako by se po nich slehla zem. "Ale nahráno přitom určitě mají. Měsíc byli v Americe, potom hráli s Německem a s Portugalskem," řekl Tillie.

Očekává turnaj čtyř vyrovnaných protivníků, na který všichni jistě přijedou perfektně připravení. U svých svěřenců v tomto ohledu vidí malý handicap. "Po návratu z Evropské ligy v Turecku nám závěrečnou přípravu narušily zdravotní problémy," připomněl francouzský trenér střevní potíže, které na několik dnů poslaly do postele polovinu týmu.

Soupeři na úvod - Nizozemsko a Francie

Ve čtvrtek v Le Cannet narazí český výběr na Nizozemsko, v pátek na domácí Francii. Tillie tedy půjde proti svým, navíc jeho manželka pochází z Nizozemska, ale zápasy s krajany nebere jako srdeční záležitost. "Je to moje práce, s tím nemám problém. Pro mne je rozhodující dovést tým k úspěchu," prohlásil Tillie, po Argentinci Velaskovi druhý cizinec na lavičce národního mužstva.

Dosud trénoval francouzské mistry z Cannes, mezi jeho svěřence patřili i reprezentanti Ondřej Hudeček a Marek Novotný. Také další české volejbalisty zná z francouzské ligy, ale nejen proto se rychle vpravil do nové role. "V národním mužstvu nemáte takové zázemí na jednom místě jako v klubu, reprezentace je mnohem pohyblivější záležitost. Ale zase máte mnohem větší možnost výběru hráčů," srovnal Tillie.

Český tým převzal po odvolaném Pavlu Řeřábkovi na počátku července a vzpomíná, jak ho při prvních trénincích zarazila nesoustředěnost hráčů. "To bylo na začátku opravdu dost složité, teď se už ale začíná projevovat zlepšení," řekl. Přesto v tomto bodu není ještě zcela spokojen. "Musíme umět víc trénovat a s ještě větším soustředěním," dodal.

Tillie je osobnost

Změna na trenérském postu se podle hráčů okamžitě výrazně odrazila v náplni tréninků a atmosféře v týmu. "Začalo se trénovat intenzivněji, jak jsme zvyklí z ciziny," řekl blokař Martin Lébl. "A ta soustředěnost? Zpočátku to asi byla pravda, než jsme se dali dohromady," uznal.

Smečař Jakub Novotný zase připomněl pasáž Tillieho nástupní řeči o kvalitních individualitách, které je teď nutné stmelit v jednolitý kolektiv. "Musí se makat, určitě po nás vyžaduje víc. I Pavlovi Řeřábkovi ale musíme být za mnohé vděční," dodal na adresu bývalého kouče.

Také nahrávač Lukáš Ticháček si pochvaluje kvalitnější tréninky a Tillieho považuje za volejbalovou osobnost, kterou hráči respektují. "Hlavně ale hned na začátku řekl, že nemá v týmu základní šestku a náhradníky, ale dvanáct lidí. Každému tím dal možnost, aby si vybojoval svoje místo," prohlásil Ticháček.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty