Ve finále ME basketbalistů se utkají Řecko s Německem

BĚLEHRAD

Basketbalisté Řecka a Německa dovedli své překvapivé tažení evropským šampionátem až do finále. Oba dramatické semifinálové duely měly v sobotu v Bělehradu podobné rozuzlení a skončily rozdílem jediného bodu.

Řekům zajistil vítězství 67:66 nad Francií tříbodovým košem tři sekundy před koncem Dimitrios Diamantidis, německou výhru 74:73 nad Španělskem zase zařídil čtyři vteřiny před koncem Dirk Nowitzki.

Řekové už v základní skupině Francii porazili, ale ta dnes měla k postupu do boje o zlato mnohem blíže. Minutu před koncem francouzský tým ještě vedl o sedm bodů (60:53) a mírné vedení si udržoval i dál, jenže celý zápas rozhodla Diamantidisova střela a po letech 1987 a 1989 poslala Řeky potřetí do finále. Před osmnácti lety získali na ME zlato, o dva roky později stříbro.

Německo má také jeden titul, v roce 1993 triumfovalo v domácím prostředí. Dnes byl opět jeho nejzářivější hvězdou Nowitzki, který nastřílel 27 bodů, zatímco žádný z jeho spoluhráčů se nedostal ani na deset. Právě Nowitzki v druhé půli vymazal španělský náskok, ale Němcům nakonec málem nestačilo ani vedení 70:59. Čtrnáct vteřin před koncem po koši Navarra, který dal posledních deset bodů svého týmu, dokonce prohrávali, ale poslední slovo měla opět hvězda Dallasu.