Basketbalistky USK podlehly favorizované Samaře

Basketbalistky USK Praha prohrály i svůj čtvrtý zápas v Evropské lize. V úterním utkání na domácí palubovce na Folimance podlehly vysokoškolačky obhájkyním titulu a vítězkám Světové ligy ze Samary 62:78 po poločase 24:35. Ve skupině A jsou české vicemistryně jediným týmem bez vítězství.

Naděje domácího týmu žila jen do úvodu druhé čtvrtiny, dokud se hrubě nedařilo podkošovým oporám soupeře Wautersové a Stěpanovové. A protože střelecky se vedlo Pavlíčkové, USK v první pauze díky jejím osmi bodům o jeden vedl. S trojkou Volné brzy ve druhé čtvrtině ale přišlo poslední vedení vysokoškolaček v zápase (16:14).

Soupeř se pak utrhl dvanáctibodovou šňůrou, kterou obstarala především 202 cm vysoká Stěpanovová, a začal naplno využívat výškovou převahu. Domácí pivotka Burseová se naopak poprvé bodově prosadila až v závěru poločasu a hostující tým měl do velké přestávky na kontě dvojnásobný počet doskoků. "Burseové by určitě prospělo střídání, ale prostě rovnocennou náhradu nemáme," konstatoval po zápase domácí kouč Lubor Blažek.

USK se už do hry o vítězství nevrátil, třebaže jeho americká pivotka přece jen začala střílet koše. Naopak se vytratila Pavlíčková, zatímco oporou dál byla Běloruska Volná. Debakl domácí nepřipustily, byť jejich manko narostlo ve třetí čtvrtině až na dvacet bodů (36:56). Ve svižnějším druhém poločase se oba celky zlepšily při zakončování, což bylo dáno i volnějším přístupem v obraně především ze strany Samary, která v Praze hrála bez amerických opor.

"Respekt před jménem soupeře jsme určitě na začátku měli, ale dokázali jsme v některých momentech hrát velmi dobře. Potěšilo mne, že jsme donutili tým, jako je Samara, bránit zónově," řekl Blažek na tiskové konferenci. Upozornil, že tým stále buduje, v zápase si krátkou premiéru v domácím dresu odbyla brazilská rozehrávačka Castrová-Marquesová a dala dva body. "Dnešní prohra mě nemrzí, ty předchozí dvě ano," připomněl smolné nezdary v Namuru a Valencii.

Trenér soupeře Igor Grudin Blažka uklidnil, že vítězství se USK určitě v soutěži dočká. "Soupeř má čtyři prohry, ale výhry přijdou. Tým je to silný a my museli ukázat to nejlepší," řekl Grudin. Vysokoškolačky budou mít další šanci na první úspěch za týden v Pécsi.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo
USK Praha - Volgaburmaš Samara 62:78 (13:12, 24:35, 42:60)
Nejvíce bodů: Volná 18, Burseová 14, Pavlíčková 10 - Wautersová 20, Lawsonová 14, Artěšinová a Stěpanovová po 13. Rozhodčí: Banica (Rum.), Milojevik (Mak.). Trestné hody: 18/15 - 11/8. Fauly: 13:18. Trojky: 5:4. Diváci: 500.