Basketbalistky nakukují do čtvrtfinále, Koreu lehce přestřílely rozdílem 31 bodů

BRNO

České basketbalistky se o pořádný krok přiblížily čtvrtfinále na domácím mistrovství světa, když po nejlepší výkonu v Brně porazily Korejskou republiku rozdílem 31 bodů a vedle výrazné výhry 96:65 je příjemným zjištěním i nalezená střelecká pohoda.

Česká basketbalistka Edita Šujanová (vlevo) se snaží obejít Korejku Kim Tan-pi v osmifinále mistrovství světa.

Pro českou reprezentaci to byl jeden ze stěžejních zápasů ohledně postupových vyhlídek, v hale ale překvapivě zůstalo pár volných míst. Téměř tři tisíce diváků přesto dokázalo dělat pořádný rámus a jejich mohutné povzbuzování pomohlo národnímu týmu z rozpaků, když po třech minutách prohrával 3:8.

Klíčové bylo, že se střelecky chytila Vítečková, která byla nejlepší střelkyní proti Argentině, ale v dalších dvou zápasech se vyloženě trápila. Proti Koreji dala hned v první čtvrtině 14 bodů a hlavně její zásluhou a pečlivosti celého týmu v obraně dokázaly české ženy skóre rychle otočit. Po desetibodové šňůře vedly v 9. minutě 22:14 a po čtvrthodině dokonce už 39:20.

Česká basketbalistka Hana Horáková v utkání proti Korejské republice.foto: ČTK/Igor Šefr

Korejky vzhledem k početné marodce mohly do zápasu nasadit pouze osm hráček a bylo znát jejich přetížení. Naopak rotace domácích umožňovala udržet vysoké tempo, jen do poloviny zápasu se povedlo proměnit pět trojek a úspěšnost střelby vyšplhala k šedesáti procentům. Navíc si trefu připsalo všech dvanáct českých hráček a při více než dvacetibodovém vedení domácích se zápas v poslední čtvrtině prakticky jen dohrával.

Vrásky trenéru Blažkovi přidělala jen kapitánka Horáková, která po souboji pod košem odkulhala s bolavým kotníkem. Moudřejší o jejím zdravotním stavu ale budou lékaři až zítra ráno. Její spoluhráčky si mezitím na palubovce konečně s chutí uspořádaly střelecké představení, navíc závěr za rozhodnutého stavu v pohodě dohrály i české náhradnice. Nakonec se domácí družstvo dočkalo zasloužených ovací vstoje.

Mistrovství světa basketbalistek, osmifinále:
Česká republika - Korea 96:65
Nejvíce bodů: Vítečková 27, Večeřová 12, Elhotová 9, Veselá a Ferančíková po 8 - Pon Jon-ha 17, Čung Sun-min 12, Kim Kwe-rjong 8, Kim Či-jun 7, 2950 diváků, čtvrtiny 28:16, 21:17, 22:15, 25:17.
Španělsko-Japonsko 86:59, Rusko-Brazílie 76:53.