Neskutečné! Florbalisté Tatranu smazali pětigólové manko a slaví čtrnáctý titul

Jednašedesát sekund. Přesně tolik dělilo florbalisty FBC Ostrava v rozhodujícím pátém duelu finále play-off od historicky prvního titulu v extralize. Hráči střešovického Tatranu ale dokázali těsně před koncem třetí smazat náskok soupeře, který v průběhu zápasu vedl už o pět branek. A nakonec došli až ke svému čtrnáctému titulu, který jim v druhé minutě nastavení zajistil trefou na 9:8 Milan Garčar.

"Florbalový zázrak!" kroutil nevěřícně hlavou kouč Tatranu Jan Zahalka. Svůj tým po příchodu před dvěma lety dovedl k titulu podruhé za sebou, v průběhu utkání v něj už ale sám přestával věřit. "Ve dvou momentech - za stavu 0:5 a 2:7 - jsem se v duchu s titulem rozloučil," přiznal. Jeho svěřenci ale ukázali obrovskou vůli a i s notnou dávkou štěstí dokázali nepříznivý vývoj zápas otočit.

Mistrovská radost s pořadovým číslem 14. Florbalisté Tatranu Střešovice slaví finálový triumf nad FBC Ostrava.foto: Právo/Jan Handrejch

V polovině zápasu byl Tatran na ručník

V minulé sezóně Tatran vykročil v rozhodujícím utkání s Vítkovicemi za titulem rázným vstupem, letos ale začali od samého začátku úřadovat hosté. Stačily k tomu tři střídání, 102 sekund a skóre zápasu otevřel Hanic. V dalším průběhu Tatran doplatil na vlastní nedisciplinovanost a hosté využili dvě přesilovky beze zbytku. Nejprve si ve 12. minutě Curney sběhl k tyči na chytrou přihrávku Machaly napříč brankovištěm a střešovický gólman Zich byl bez šance. V 18. Curney zvyšoval už na 3:0, když si při další početní výhodě potáhl balónek na polovině hřiště a zprudka vypálil ke vzdálenější tyči.

Střešovičtí vstoupili do druhé třetiny důsledněji, drželi míček na polovině soupeře a Von Der Pahlen ve 22. propálil brankáře Schulmeistera, sudí ale gól neuznali. Hosté hrozili z rychlých protiútoků a přesnou ranou do horního růžku zkompletoval hattrick Curney po přihrávce Skácela. Třináct sekund před polovinou utkání byli domácí na ručník, když si Curney se Skácelem prohodili role a hosté vedli už o pět branek.

Ostravští florbalisté oslavují jednu z branek proti Tatranu ve finále foto: Právo/Jan Handrejch

Domácí však ještě nesložili zbraně a burcovaní zkušenými oporami Fridrichem a Garčarem ukrojili z náskoku hostů při početní výhodě, kterou využil Richter. Jen o chvíli později dostali domácí šanci při nařízeném trestném střílení, při němž Hlavička lišácky zakončil tváří v tvář druhému ostravskému gólmanovi Macečkovi, který tak nezopakoval husarský kousek ze čtvrtého zápasu, kdy vychytal střešovického kapitána Fridricha.

Hosté však během minuty dokázali ještě před druhou přestávkou odpovědět, když Krzyžanek zdálky zavěsil přesně do horního růžku. A hned v úvodu třetí třetiny to bylo po trefě Žáka 7:2. Tatran sice dokázal opět snížit, když se v závaru prosadil Fridrich, Ostrava ale opět po chvíli odskočila dalším gólem Žáka.

Obrat začal devět minut před koncem

Hráči Tatranu však stále nebyli na lopatkách. Deset minut před závěrečnou sirénou vsadili na hru bez brankáře a ze dvou přesilovek vytěžili dva góly, pod něž se podepsali Podhráský a Ondrušek. Domácí najednou byli všude a výsledkem bylo snížení manka na dvě branky. Na trefu Hlavičky pak navázal opět při nekončící power play Střešovic dalekonosnou ranou Deutsch a náskok hostů se smrskl na jediný gól!

A finálový příběh pokračoval. Jednašedesát sekund před závěrečnou sirénou dokázal Tatran opět s šesti muži v poli vyrovnat, když se zblízka prosadil Von Der Pahlen a poslal dramatický duel do prodloužení. To pak rozhodl už po 65 sekundách přesným bekhendovým příklepem Garčar, který se stal hrdinou úterního večera v hale Sparty na Letné. Bouřlivá oslava čtrnáctého titulu mohla začít... "Mistrovský pohár, ten se nikdy neomrzí," culil se Garčar. "Zítra jdu do práce," povzdechl si naoko zamračeně kapitán Fridrich.

Bezmoc na střídačce. Florbalisté Ostravy promrhali pětibrankový náskok a titul opět slaví Tatran.foto: Právo/Jan Handrejch

Na straně poražených vládla bezmoc. Po Garčarově trefě ostravští hráči odhodili hokejky a dlouhé minuty nevěřícně vstřebávali fakt, že si nechali titul utéct doslova mezi prsty. "Tohle jsem nikdy nezažil a doufám, že už nikdy nezažiju. Vůbec nevím, co se s námi stalo," hlesl autor hattricku Jiří Curney. "Tatran ukázal, jak obrovsky zkušené mužstvo má. V tom se náš mladý kádr nemůže měřit. Pro naše kluky je to ale obrovská zkušenost a za rok může být všechno jinak. A za pár dnů budou možná i ty stříbrné medaile hřát," doplnil Petr Skácel.

Finále play-off extraligy florbalistů – 5. zápas
Tatran Střešovice – FBC Ostrava 9:8 v prodl. (0:3, 2:3, 6:2 - 1:0)
Branky a asistence: 32. Richter (Podhráský), 38. Hlavička z tr. střílení, 46. Fridrich (Ondrušek), 51. Podhráský (Fridrich), 54. Ondrušek (Von Der Pahlen), 56. Hlavička (Podhráský), 57. Deutsch (Von Der Pahlen), 59. Von Der Pahlen (Von Der Pahlen), 62. Garčar (ulmann) - 2. Hanic (Daniš), 12. Curney (Machala), 20. Curney (Skácel), 27. Curney (Skácel), 30. Skácel (Curney), 39. Krzyžanek (Machala), 41. Žák (Skácel), 49. Žák (Curney). Vyloučení: 3:5. Využití: 3:2. Divíci: 1500.
Konečný stav série: 3:2, předchozí zápasy 2:3 v prodl., 9:7, 4:6, 6:5 v prodl.