Rubriky:

Florbal

MS florbalistek v Brně a Ostravě chce lámat divácké rekordy

28. února 2013 17:23 - Praha

Organizátoři prosincového mistrovství světa florbalistek v Brně a Ostravě budou chtít lámat divácké rekordy. Překonat chtějí celkovou nejvyšší návštěvnost ženských šampionátů ze švýcarského St. Gallenu z roku 2011, rekord na jednom utkání ze švédského Västeras o dva roky dříve i nejvyšší návštěvu na ženské velké sportovní akci v halových sportech na českém území.

 

ČFbU

Metami pro ně jsou 28190 diváků ze St. Gallenu, 4521 fanoušků na finálovém utkání mezi Švédskem a Švýcarskem ve Västeras a 6024 příznivců na finále mistrovství světa basketbalistek v roce 2010 v Karlových Varech.

"Chceme udělat co nejlepší šampionát a překonat hranici 40 tisíc diváků," řekl dnes novinářům šéf organizačního výboru Jan Jirovský. Česká florbalová unie chce navázat na úspěšný mužský šampionát z roku 2008 v Praze a Ostravě, který také atakoval divácké rekordy.

Podle prezidenta České florbalové unie Filip Šumana se to může podařit, přestože ženský extraligový florbal láká jen malé návštěvy. Výjimkou je jen 5097 diváků loni v O2 areně na superfinále, ale tam po něm následoval také finálový souboj florbalistů.

Atraktivitě nahrává nový hrací systém

"Vycházíme z toho, že Češi daleko více fandí národním týmům. Bylo to vidět třeba i na basketbalovém šampionátu. Neřeší, jestli chodí na ligu více diváků na muže a na ženy," podotkl Šuman. "Navíc kampaň bude postavená na tom, že máme několik velice atraktivních tváří. Bude se na co dívat nejen na hřišti, ale i mimo něj."

Atraktivitě může nahrát i nový hrací model. Šestnáct účastníků je podle žebříčku mezinárodní federace rozděleno do dvou výkonnostních kategorií, které se prolnou poprvé až v předkole play off. Na minulém šampionátu se přitom mohly utkat v základní skupině ještě nejsilnější s nejslabšími.

"Došlo k tomu po dlouhé diskuzi se všemi zeměmi. Z pohledu české týmu se i v základní skupině v Brně mohou fanoušci těšit na tři atraktivní zápasy. Každé utkání může slibovat opravdu vyrovnaný výsledek," doplnil Šuman. První dva z výkonnostně lepších skupin postoupí přímo do čtvrtfinále, třetí a čtvrtý bude hrát o postup s týmy z prvních dvou pozic v dalších dvou skupinách.

České florbalistky, které budou obhajovat bronz z roku 2011, jsou v prvním koši. Narazí na jednoho z trojice Švédsko, Finsko a Švýcarsko, z druhého koše na dva ze čtveřice Norsko, Lotyšsko, Polsko a Rusko. Třetí koš tvoří Dánsko, Německo, Maďarsko a Austrálie, čtvrtý Slovensko, Japonsko, Kanada a Korea.

Losování se uskuteční 5. března v Ostravě, o den později začne předprodej vstupenek. "Původně jsme zvažovali dát slavnostní losování do Karlových Varů, kterou tím jsou pověstné. Ale nakonec jsme se rozhodli pro důstojné prostřední magistrátu v Ostravě," vtipkoval Jirovský.

Turnaj bude hostit od 7. do 10. prosince Brno, kde jsou haly ve Vodové pro 3000 a 1000 fanoušků. Od 11. do 15. prosince se přesune do Ostravy, kde hlavní ČEZ Aréna pojme 9700 příznivců a vedlejší tisíc. Česká florbalová unie počítá s náklady na pořádání ve výši okolo 36 milionu korun, které pokryjí z podpory státu a pořadatelských měst, příjmů ze vstupného a marketingu.

České florbalistky se na turnaj intenzivně připravují a budou chtít navázat na historický bronz ze Švýcarska. "Jsme si vědomé důležitosti a výjimečnosti domácího mistrovství světa. Na divácký zájem budeme holky připravovat. Některé mají zkušenosti z loňského superfinále, ale mistrovství světa bude ještě něco jiného," prohlásila trenérka Karolína Šatalíková.

Patronem českých florbalistek bude na domácím šampionátu zpěvák a herec Vojtěch Dyk.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Florbal

Filtr článků - Florbal