Estonsko - Česko 2:12Bravo! Češi rozstříleli Estonce a do čtvrtfinále florbalového MS postoupili z první pozice

Göteborg

První část plánu na letošním MS v Göteborgu mají čeští florbalisté zdárně za sebou. V závěrečném vystoupení v základní skupině B i díky čtyřem trefám Jana Natova deklasovali Estonsko 12:2 a posunuli se z druhého na první místo před Švýcarsko, čímž získali i výhodnější pozici pro nasazení do play off. V pátek v 16:00 ve čtvrtfinále narazí Češi na vítěze duelu mezi Německem a Dánskem.

Jan Natov (vlevo) se raduje ze svého prvního gólu do estonské sítě, gratulovat mu přichází Jiří Curney.

Účast ve čtvrtfinále zajistila svěřencům Radima Cepka již odpolední výhra Švýcarů nad Nory 10:7, po níž mají i reprezentanti země helvétského kříže jistý přímý postup mezi nejlepší osmičku turnaje.

Češi potřebovali k předstižení Švýcarska vyhrát podle výše skóre minimálně o šest či sedm branek a stíhací jízdu načali po 160 vteřinách hry. Natov přihrál z levé stany na pravou Curneymu a kanonýr Mladé Boleslavi poprvé prostřelil Saastamoinena. V šesté minutě fauloval Sýkora Maalta a Markus z trestného střílení blafákem do bekhendu překonal Kafku, který jen na penaltu nahradil debutanta na mistrovství světa Baráka.

Češi ale měli hru plně ve své moci a začali opět nabírat náskok. V úvodním dějství stihli tři branky. Nejdříve zakončil rychlou kombinaci do odkryté branky Jendrišák, po další souhře skóroval Tokoš a 47 sekund před první pauzou se prosadil ještě Natov, který oslavil premiérovou trefu na mistrovství světa.

V druhé části se čekalo na gól tři a půl minuty a přesnou střelou se podruhé prosadil Natov. Estonci zahrozili jen sporadicky. Skóre navýšil ve 27. minutě dorážkou po Zozulákově střele Dóža. V polovině utkání upravil na 7:1 ze standardní situace Fridrich. Šancí na české straně pak na chvíli ubylo a naopak ve 38. minutě poprvé inkasoval i Barák.

V úvodu třetí třetiny se Češi poprvé dostali na brankovou normu, kterou potřebovali k prvenství ve skupině. Ve 43. minutě usměrnil Suchánkovu přihrávku do branky Sladký a za 33 sekund završil po blafáku do bekhendu hattrick Natov. Navrch přidali góly Tomašík a Tokoš, který se trefil v zápase podruhé, a počtvrté skóroval Natov.

Fauskanger píše historii

V dresu Norska se v odpoledním duelu se Švýcary zaskvěl čtyřmi góly osmatřicetiletý útočník Willy Fauskanger. Rekordman s účastmi na všech deseti světových šampionátech vylepšil svá maxima na 51 odehraných zápasů, 54 vstřelených branek a posunul se i do čela historické produktivity. S 82 body předstihl o bod Mathiase Hofbauera, který v dresu Švýcarska vyšel naprázdno.

V předkole play off půjdou Norové ve středu na Spojené státy americké a poslední tým základní skupiny B Estonsko se utká se Slovenskem.

Mistrovství světa florbalistů v Göteborgu:
Skupina B:
Česko - Estonsko 12:2 (4:1, 3:1, 5:0)
Branky a nahrávky: 3. Curney (Natov), 9. Jendrišák (Curney), 13. Tokoš (Sladký), 20. Natov (Curney), 24. Natov (Podhráský), 27. Dóža (Zozulák), 31. Fridrich (Jelínek), 43. Sladký (Suchánek), 44. Natov (Heřmanský), 49. Tomašík (Suchánek), 54. Tokoš (Tomašík), 59. Natov (Curney) - 6. Markus z trestného střílení, 38. Köiv (Kurmiste). Rozhodčí: Henriksen, Ingebrigtsli (oba Nor.). Bez vyloučení. Diváci: 1864.
Sestava Česka: Barák (v čase 5:24 jen na nájezd Kafka) - Heřmanský, Podhráský, Veltšmíd, Suchánek, Jelínek, Sýkora - Curney, Jendrišák, Natov - Tokoš, Tomašík, Sladký - Dóža, Fridrich, Zozulák - od 30. navíc Mikeš, Ondrušek. Trenéři: Radim Cepek a Zdeněk Skružný.
Švýcarsko - Norsko 10:7 (1:1, 5:4, 4:2)
Branky: 57. a 60. Maurer, 16. Fankhauser, 25. Gerber, 25. Ch. Meier, 27. Bolliger, 34. Antener, 38. Ch. Hofbauer, 49. Zürcher, 60. Scalvinoni - 12., 34., 40. a 40. Fauskanger, 27. vlastní, 50. Jansson, 57. Pedersen.
Švédsko - Finsko 5:2 (0:1, 2:1, 3:0)
Branky: 26. J. Samuelsson, 36. Malmström, 55. Enström, 58. Galante Carlström, 59. Iraeus - 18. Salin, 25. Salo.