Rubriky:

Ostatní

Olympijský výbor USA chce odebrat gymnastické federaci oprávnění

6. listopadu 2018 11:49 - New York

Olympijský výbor USA (USOC) hodlá odebrat národní gymnastické federaci oficiální status zástupce sportu. Podle představitelů USOC je federace po skandálu se sexuálním zneužíváním závodnic reprezentačním lékařem Larrym Nassarem v takovém stavu, že není schopna zvládat potřebné úkoly.

 

Cory Morse, ČTK/AP

"Je to situace, která nemá žádné dokonalé řešení. Tohle rozhodnutí se nám nedělalo snadno," uvedli zástupci USOC v oficiálním prohlášení. "Z krátkodobého hlediska nyní musíme zajistit, aby měly gymnastky potřebnou podporu a mohly se dál připravovat a závodit," dodali.

Podle výkonné ředitelky USOC Sarah Hirshlandové bude nyní vytvořena komise, která situaci posoudí a vypracuje zprávu s doporučením dalšího postupu. Výkonný výbor USOC pak bude hlasovat o tom, zda svazu oficiální status ponechat, nebo odebrat.

Bývalý reprezentační lékař Nassar byl letos odsouzen k mnohaletým trestům vězení za sexuální obtěžování mladistvých gymnastek včetně několika olympioniček a držení dětské pornografie. V souvislosti s kauzou byl v říjnu zatčen i někdejší šéf federace Steve Penny, který je podezřelý z manipulace s důkazy.

Podle některých kritiků se ale USOC chce jen zbavit vlastní odpovědnosti. Některé poškozené gymnastky totiž spolu se svazem zažalovaly i olympijský výbor za to, že je nedokázal před Nassarem ochránit.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v biatlonu 2020

51. mistrovství světa v biatlonu se koná od 12. do 23. února 2020 v italském středisku Antholz-Anterselva. V areálu Südtirol Arena se uskuteční celkem 12 závodů, v nichž se představí Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Markéta Davidová, Eva Kristejn Puskarčíková, Lucie Charvátová a další čeští reprezentanti.