Do finále MS v moderním pětiboji postoupili všichni čtyři Češi

BERLÍN

Čeští moderní pětibojaři budou mít kompletní zastoupení ve finálovém závodě mužů na světovém šampionátu v Berlíně. V páteční kvalifikaci si postup do nedělních bojů o medaile zajistilo kvarteto Michal Michalík, David Svoboda, Libor Capalini a Michal Sedlecký, který účast ve finále zachránil až skvělým výkonem v běhu.

Libor Capalini, bronzový medailista z OH v Aténách, by rád získal světové zlato

Sedlecký do závěrečné disciplíny vybíhal až z 19. místa a k postupu potřeboval zdolat minimálně sedm závodníků před sebou. V posledním kole se dokázal propracovat před domácího Erika Walthera a po skvělém výkonu doběhl osmý. "Zatímco většina kluků se v kvalifikaci šetří, já běžel tak na 97 procent. Malinká rezerva tam ve sprintu ale ještě byla. Snažil jsem se držet Němce a do poslední chvíle věřil, že to jsem schopný stáhnout," řekl ČTK Sedlecký.

O příčku před ním nakonec finišoval zkušený Capalini, který si pochvaloval, jak ušetřil síly pro finále. "Pro kvalifikaci je důležité, že jsem ani v jedné disciplíně neměl problém, a tak jsem mohl běžet volněji. Nejtěžší bylo srovnat se s tím, že střelba byla až třetí," uvedl Capalini k netradičnímu pořadí disciplín.

V Berlíně si dělá zálusk na světové zlato, které mu stále uniká. "Vytvářím si svůj vlastní tlak tím, že vím, že je pro mě povinnost postoupit do finále. Dnešní kvalifikace mi ukázala, že celou sezónu mám takový svůj vysoký standard, ale na úletový výsledek pořád čekám," uvedl Capalini.

Nejlepším Čechem v kvalifikaci byl mladík David Svoboda. Přestože na světovém šampionátu startuje v individuálním závodě vůbec poprvé, už po třech disciplínách mohl myslet na finále. Do běhu vyrazil z druhého místa a svoji pozici s přehledem kontroloval. "Akorát mi byla zima ráno na plavání," smál se Svoboda, kterého pro finále doplnil ze skupiny C ještě Michalík.

Finále je na programu v neděli, o den dříve čeká boj o medaile ženy i s Češkou Lucií Grolichovou.

Výsledky - kvalifikace:
Skupina A:
1. Hae-sung Chae (Korea) 4348 b., 2. Meljach (Běl.) 4320, 3. Čchien Čen-chua (Čína) 4320, ...7. Capalini 4316 (střelba: 1108 - šerm: 888 - plavání: 1320 - běh: 1000), 8. Sedlecký (oba ČR) 4312 (1012 - 832 - 1240 - 1228).