Rychlobruslařka Sáblíková vyhrála také ve finále SP

HEERENVEEN

Rychlobruslařka Martina Sáblíková v pátečním finále Světového poháru v nizozemském Heerenveenu porazila o 2,87 v poslední rozjížďce na 3000 m Němku Claudii Pechsteinovou a získala podruhé trofej za nejdelší tratě.

„Pocity jsou skvělé, vždyť tady jsem vyhrála poprvé, v tomto ročníku Světocvého poháru jsem tu poprvé a naposledy prohrála s domácí Groenewoldovou. Pechsteinová se mnou vydržela tři kola, pak jsem ji začala ujíždět. Trenér na mne křičel, že když vydržím, tak vyhraji, tak jsem to splnila,“ říkala Právu do telefonu po závodě Martina Sáblíková.

„Bylo to fantastické, poprvé tu vyhrála. Taktika byla jasná, když někdo zajede pod 4.01 minut, nebudeme se za tím časem honit. Těch 4.04 Wüstové bylo překonatelných a Martina to dokázala. Nikdo v historii nezískal ve Světovém poháru tolik bodů jako ona,“ liboval si trenér Petr Novák. V sobotu vyšle Sáblíkovou na 1500 m, nedělní kilometr nepojede.

Dvacetiletá Sáblíková obhájila pohár za celkové vítězství na dlouhých tratích už s předstihem. Ze sedmi závodů na tři a pět kilometrů jich vyhrála šest.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu
Muži:
500 m: 1. Wotherspoon (Kan.) 34,82, 2. Kato (Jap.) 34,84, 3. I Kjo-hjok (Kor.) 34,99.
Průběžné pořadí SP (po 13 z 14 závodů): 1. Wotherspoon 930, 2. I Kang-sok (Kor.) 757, 3. I Kjo-hjok 639.
Ženy:
500 m: 1. Wolfová (Něm.) 37,89, 2. I Sang-hwa (Kor.) 38,38, 3. Gerritsenová a Timmerová (obě Niz.) obě 38,52.
Průběžné pořadí SP (po 13 z 14 závodů): 1. Wolfová 1310, 2. Gerritsenová 853, 3. Timmerová 600.
3000 m: 1. Sáblíková (ČR) 4:03,75, 2. Wüstová 4:04,24, 3. Groenewoldová (obě Niz.) 4:04,98.
Konečné pořadí SP (po 7 závodech): 1. Sáblíková 730, 2. Pechsteinová (Něm.) 490, 3. Groenewoldová 355, ...27. Jirků (ČR) 45.