Rubriky:

Ostatní

Olympijské "Ptačí hnízdo" je takřka hotové, spatřili ho novináři

16. dubna 2008 13:34 - PEKING

Chlouba organizátorů pekingské olympiády, Národní stadión zvaný "Ptačí hnízdo", je takřka připravena k provozu. Přesvědčit se o tom 114 dní před zahájením her mohli přímo na místě zahraniční novináři, kteří dnes poprvé směli nahlédnout do nitra čínského svatostánku s kapacitou 91 000 diváků za půl miliardy dolarů (téměř osm miliard korun).

V pátek bude aréna hostit mezinárodní závody IAAF v chůzi na 20 km, na oválu bude rovněž cíl nedělního městského maratonského běhu. Hlavní stadión bude během srpnové olympiády hostit slavnostní zahájení i zakončení, soutěže v atletice a finále fotbalového turnaje. Ještě během zasedání MOV v Pekingu v minulém týdnu nebylo možné do jeho útrob nahlédnout. "Nepustili nás tam, viděli jsme to jen zvenčí," řekl předseda ČOV Milan Jirásek v úterý po návratu z Číny.

Stavba z dílny švýcarských architektů Jacquese Herzoga a Pierra de Meurona na celkové ploše 258 000 čtverečních metrů byla zahájena v prosinci roku 2003 a nabrala tříměsíční zpoždění. Přesto zatím není všechno úplně hotové, dělníci ve středu ještě malovali dráhy na atletický ovál, chybělo mnoho sedaček v ochozech a další drobnosti.

Kapacita byla snížena o devět tisíc míst

Celý stadión z oceli byl dosud zevnitř ukryt pod tenkou membránou, která měla zabránit proniknout dešti na čerstvě dokončené ochozy a zázemí, ale také zmírnit stíny, které složitá konstrukce vrhá na plochu při slunečných dnech. To ale nebyl případ středeční prohlídky, což podle agentur všem přítomným připomnělo stále nevyřešený problém smogu.

Stavba se setkala v průběhu s problémy. Podle čínských investorů byla příliš drahá, což donutilo architekty v roce 2004 snížit kapacitu o 9 000 sedadel, ubrat 12 000 tun oceli a zrušit plány na bombastickou mobilní střechu pro případ deště. Proto čínští meteorologové nyní studují, jak zamezit případné nepřízni počasí při slavnostním zahájení 8. srpna.

Zahajovací ceremoniál je přísně tajný

Tříměsíční zpoždění prý způsobily podle stavařů přípravy na slavnostní zahájení. Informace o něm však patří mezi nejutajovanější v Číně. Časový skluz však neznamená v podstatě žádný problém v porovnání s potížemi v Aténách na minulé olympiádě, kde se tvrdě pracovalo ještě pár dní před samotným zahájením.

"Čína ukázala světu svou image, že je moderní a silná země s odhodláním uspořádat úspěšnou olympiádu," nechal se slyšet při pohledu na 70 metrů vysokou stavbu hlavní stavební inženýr Michael Kwok. Několikrát zněly kritické hlasy, že zahraniční architekti využili Čínu k seberealizaci, neboť na podobný projekt by se prý v jejich zemi nemohlo nikdy dostat. "Lidi ten stadiónu milují," prohlásil Kwok.

Dělníci na místě ve středu nechtěli s novináři hovořit, někteří z nich podle agentury Reuters mluvili výhradně o úžasné stavbě. Podle čínských organizátorů během stavby zemřeli dva pracovníci, nezávislá média však hovoří minimálně o deseti mrtvých stavbařích.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní