Orientační běžkyně Dana Brožková je podruhé mistryní světa

MISKOLC

Orientační běžkyně Dana Brožková se stala v maďarském Miskolci mistryní světa na krátké trati. Česká reprezentantka si připsala na konto druhý světový titul, poprvé se ze zlata radovala loni v Olomouci na klasické trati. Osmadvacetiletá Brožková porazila o deset vteřin Norku Marianne Andresenovou, bronz získala Švýcarka Simone Niggliová. Sestra vítězky Radka Brožková obsadila 12. příčku a Vendula Klechová sedmnáctou.

"Olomouckého titulu si cením velmi mnoho, protože na mě byl velký tlak. Tady jsem očekávala větší tlak okolí na klasice a do závodu jsem šla dost klidně," citoval rodačku z Rovenska pod Troskami web Českého svazu orientačního běhu. "Chtěla jsem být do šestého místa, ale hlavně jsem chtěla předvést bezchybný výkon," doplnila.

Starší ze sester Brožkových nastoupila na vrcholné světové události na start krátké trati poprvé, dosud běhala klasiku a sprinty. Podle svých slov se dostala do optimální formy a na startu byla klidná. V polovině trati doběhla Švédku Helenu Janssonovou, která startovala dvě minuty před ní, a na 13. kontrole i sestru Radku.

"Věděla jsem, že jdu dobře, ale na trati byla řada výborných závodnic," řekla Dana Brožková, první česká dvojnásobná mistryně světa. Před ní se z titulu radovali pouze Jana Cieslarová a Petr Kozák, oba shodně roku 1991 na krátké trati v prostředí Mariánských Lázní.

Mezi muži obhájil titul Thierry Gueorgiou z Francie, nejlepším z českých orientační běžců byl jedenáctý Michal Smola.

Mistrovství světa v orientačním běhu - krátká trať:
Muži (6,5 km):
1. Gueorgiou (Fr.) 37:14, 2. Hubmann 37:42, 3. Merz 38:10, 4. Müller (všichni Švýc.) 38:45, 5. Gonon (Fr.) 38:48, 6. Andersson (Švéd.) 39:08, ...11. Smola 39:47, 34. Šedivý (oba ČR) 43:33.
Ženy (5,3 km):
1. D. Brožková (ČR) 37:09, 2. Andersenová (Nor.) 37:19, 3. Niggliová (Švýc.) 37:58, 4. Kauppiová 38:21, 5. Rantanenová (obě Fin.) 38:59, 6. Janssonová (Švéd.) 39:07, ...12. R. Brožková 41:23, 17. Klechová (obě ČR) 42:21.