Rubriky:

Ostatní

Nizozemské rychlobruslení řeší korupční skandál z Turína

14. prosince 2009 16:16 - ARNHEM

V Nizozemsku řeší dva měsíce před olympijskými hrami skandál v rychlobruslení, jež je v zemi jedním z nejpopulárnějších sportů. Aféru rozvířila Polka Katarzyna Wojcická, která nařkla některé členy tehdejšího nizozemského týmu z pokusu o korupci na minulých hrách v Turíně.

 

LaPresse

Wojcická v neděli v nizozemské televizi NOS uvedla, že jí lidé z okolí nizozemské rychlobruslařky Grethy Smitové nabídli 50 000 eur (nyní 1,3 miliónu korun), aby odřekla svůj start na 5000 metrů. V tom případě by se dostala do závodu medailová kandidátka Smitová, která byla první náhradnicí.

"Dva tři dny po mém dobrém výkonu na 1000 metrů se mě zeptali, zda bych se eventuálně nemohla vzdát startu na pětce, aby mohla Gretha Smitová získat zlato. To nebylo čisté," řekla v televizi Wojcická.

Nabídku však odmítla. "Bylo to pro mě skutečně hodně peněz, ale řekla jsem ne. I třeba jen kvůli tomu, abych jim ukázala, že ne všechno se dá koupit za peníze," dodala Polka, která v nejdelším ženském závodu na ZOH dojela na posledním 16. místě. Těsně za medailovými pozicemi na čtvrté příčce tehdy skončila olympijská debutantka Martina Sáblíková.

Tehdejší trenérka Smitové Ingrid Paulová pokus o korupci odmítla. "Vůbec nevím, kde bych měla vzít tolik peněz," řekla současná trenérka kanadského výběru. Uvedla nicméně, že u ostatních závodnic zjišťovala, zda využijí své právo ke startu.

Vedení nizozemského svazu už vytvořilo komisi, která má téměř čtyři roky staré události prověřit. "Musíme se co nejrychleji dozvědět, co se kolem 5000 metrů v Turíně dělo," uvedla prezidentka svazu Erica Terpstrová.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní