Rubriky:

Ostatní

Žokej Váňa dostal Cenu Gutha-Jarkovského, další Velká pardubická ho láká

21. ledna 2010 10:52 - PRAHA

Sedmapadesátiletý žokej Josef Váňa převzal ve čtvrtek v Praze Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského. Český olympijský výbor toto vyznamenání uděluje za nejhodnotnější sportovní výkon dosažený českým sportovcem v uplynulém roce. "Co k tomu říci. Takové ocenění jsem vůbec nečekal," prohlásil šestinásobný vítěz Velké pardubické.

 

Ivana Roháčková

"To, že bych mohl být oceněn na stejné úrovni jako zlatí olympijští medailisté, jsem ani netušil. Asi je to tím mým seniorským věkem a významem závodu Velká pardubická. Moc si ale této ceny vážím a jsem za ni opravdu rád," dodal Váňa.

Cenou je socha bohyně Niké na mramorovém podstavci se stříbrnou plaketou a reliéfním portrétem Gutha-Jarkovského, zakladatele českého olympismu. „Cena je krásná, ale příliš těžká. Držel jsem ji asi minutu v ruce a jsem rád, že si ji nemusím odnést domů,“ vyprávěl s úsměvem na tváři legendární žokej, který vážně uvažuje i o čtyřiadvacátém startu na slavné Velké pardubické. „Příští týden v úterý půjdu na operaci s loktem. Pokud budu na podzim aspoň z osmdesáti procent fit, nevidím důvod, proč to nezkusit. Na tribuně bych strašně trpěl,“ uzavřel Josef Váňa.

Prvním nositelem ceny byl v roce 1934 mistr Evropy ve vzpírání Václav Pšenička. V posledních třech letech toto ocenění získaly - lyžařka Kateřina Neumannová (2006), rychlobruslařka Martina Sáblíková (2007) a oštěpařka Barbora Špotáková (2008).

vef, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní