Rubriky:

Ostatní

Rychlobruslařka Pechsteinová trpí dědičnou nemocí krve

15. března 2010 20:05 - BERLÍN

Rychlobruslařská legenda Claudia Pechsteinová trpí dědičnou chorobou, která mohla způsobit její abnormální hodnoty krve, kvůli nimž dostala dvouletý trest za doping. Uvedli to na dnešní tiskové konferenci němečtí lékaři.

 

Fabrizio Bensch, Reuters

Gerhard Ehninger, šéf Německé hematologické a onkologické společnosti, řekl, že pětinásobná olympijská vítězka Pechsteinová má lehčí formu takzvané sférocytózy. Tuto krevní chorobu podle všeho zdědila po svém otci.

Na nemoc reaguje tělo zvýšenou produkcí nezralé formy červených krvinek nazývaných retikulocyty. Právě množství retikulocytů bylo pro Mezinárodní bruslařskou unii (ISU) klíčovým důkazem proti Pechsteinové. Komise ISU se shodla na tom, že výsledky jejích testů nemohly být způsobeny přirozenou cestou, ale pouze použitím zakázaných látek.

Nyní osmatřicetiletá Pechsteinová od začátku své kauzy doping popírá a proti trestu bojuje u různých instancí. Zatím však neuspěla s odvoláním u arbitráže CAS a částečně ani u švýcarského federálního soudu, u nějž usilovala o dočasné pozdržení suspendace kvůli účasti na olympijských hrách ve Vancouveru. Švýcarský soud se ještě bude zabývat případem devítinásobné olympijské medailistky v celé jeho šíři, již dříve však uvedl, že Peschsteinová se svou stížností nejspíš neuspěje.

Někdejší velký vzor současné české hvězdy Martiny Sáblíkové přišel kvůli trestu o start na šestých olympijských hrách. I tak je stále nejúspěšnější německou účastnicí zimních her.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní