V Moskvě zemřel nejstarší exmistr světa v šachu Smyslov

MOSKVA

Nejstarší bývalý mistr světa v šachu Vasilij Smyslov zemřel v noci na dnešek v moskevské nemocnici. Bylo mu 89 let. Příčinou jeho úmrtí bylo podle agentury RIA Novosti selhání kardiovaskulárního systému.

Smyslov byl přijat do nemocnice před několika dny, když se stěžoval na potíže se srdcem. "Byl na intenzivní péči, ale úsilí lékařů bylo neúspěšné," řekl agentuře anonymní zdroj.

Smyslov se stal v pořadí sedmým mistrem světa v roce 1957, kdy sesadil z trůnu Michaila Botvinnika. O rok později s ním prohrál odvetu a titul ztratil. Vystudovaný novinář hrál šachy až do svých 80 let a získal rekordních 17 medailí z šachové olympiády.

Věnoval se také opernímu zpěvu, ale když neuspěl v konkurzu do věhlasného divadla Bolšoj těatr, dostaly hlavní slovo šachy. Přesto se jeho baryton objevoval na deskách s operními áriemi a během šachových turnajů pořádal recitály, kde ho doprovázel na klavír další velmistr Mark Tajmanov.