Rubriky:

Ostatní

Judista Ježek skončil na MS v třetím kole, Chytrá hned v prvním

24. srpna 2011 14:33 - PAŘÍŽ

Český judista Jaromír Ježek skončil na mistrovství světa v Paříži v třetím kole. V kategorii do 73 kilogramů mu uniklo osmifinále poté, co dnes nestačil na domácího favorita Benjamina Darbeleta, který vyhrál na wazari.

 

Osman Orsal, Reuters


Ježek tak nenavázal na dubnové mistrovství Evropy, kde porazil mimo jiné právě Darbeleta a získal bronzovou medaili.

"Určitě byl na mě více připraven. Znal mě víc než předtím. Moje judo je proti jeho judu fyzicky náročnější. Tlačil jsem ho, za což dostal trest. Měl jsem v tom pokračovat a zbytečně se nehnat do akce," řekl ČTK Ježek. "Zase jsem si sám prohrál zápas. Možná hrálo roli, že jsem z něj měl respekt. Ne že bych se ho úplně bál, ale je to stříbrný medailista z olympiády," dodal zklamaně.

Český reprezentant přitom vstoupil do turnaje dvěma vítězstvími před časovým limitem na ipon. Nejprve porazil Chálífu Al Kubajsího ze Spojených arabských emirátů, poté si poradil i s Novozélanďanem Leem Calderem. Oba mu vzdorovali lehce přes tři minuty.

Chyba a hloupost

S Darbeletem pak vydržel na tatami celých pět minut a měl mírně navrch, ovšem minutu před koncem zariskoval a Francouz toho využil ke chvatu, za který dostal druhé nejvyšší hodnocení wazari.

"Moje chyba, moje hloupost. Nechal jsem se z hloupé akce otočit. Pak už zbývala minuta do konce. Tajně jsem doufal, že to mohu otočit, ale on už se snažil prát na zemi. A rozhodčí, když vidí, že mají rozhodnutý zápas, mu to dovolí. Pak už jsem měl jen patnáct vteřin, což si tak zkušený borec jako on pohlídal," popsal Ježek.

Mrzí ho to i kvůli tomu, že považoval los za přijatelný. Cítil šanci získat hodně bodů do žebříčku a pojistit si tak účast na olympijských hrách v Londýně. "Teď je ta cesta na olympiádu ještě dlouhá. Do čtrnácti dnů si s trenérem sedneme a promyslíme, na jaké turnaje si pro ty body pojedeme. Teď si chci ale hlavně od juda odpočinout," dodal Ježek.

Chytrá skončila hned v prvním kole

Hned v prvním kole skončil turnaj pro jedinou Češku na šampionátu Lucii Chytrou. Ta v kategorii do 52 kg nestačila na juniorskou mistryni světa Majlindu Kelmendiovou.

Rodačka z Kosova kvůli politickým problémům reprezentuje barvy Mezinárodní judistické federace. S Chytrou si poradila za 37 vteřin na ipon.

"Určitě jsem nechtěla takhle rychle podlehnout. Nevyvíjelo se to tak, jak jsem chtěla. Přijela jsem si sem pro nějaké body a ne hned jet domů. Teď mi postupová místa na olympiádu utíkají. Ale ta šance tam pořád je a zkusím to," uvedla Chytrá. "Ztrácela jsem viditelně v úchopu, a když jsme se potřetí střetly, tak mě chytla za hlavou a spadla jsem na ipon," popsala.

Kelmendiová sice následně hned vypadla s Portugalkou Joanou Ramosovou, podle Chytré však měla na to dojít dál. "Dřív to měla spíše vydřené v úchopu. Ale hodně se zlepšuje a dneska k tomu přidává i chvaty. Bohužel v dalším kole narazila na Ramosovou, která byla třetí na Evropě a je to fakt talentovaná holka. Myslím, že kdyby Kelmendiová narazila na někoho jiného, tak dojde daleko," řekla o své přemožitelce.

Japonci vyhráli pět z úvodních šesti kategorií

Mistrovství stejně jako před rokem vládnou Japonci. Loni na domácí půdě v Tokiu získali 10 ze 16 zlatých medailí a letos by tento počin mohli v Paříži překonat. Během dvou dnů vyhráli pět ze šesti kategorií.

Na úterní triumfy Masašiho Ebinumy (do 66 kg) a Haruny Asamiové (do 48 kg) ve středu navázali jejich krajané ve všech třech kategoriích. Mezi muži do 73 kilogramů zvítězil Riki Nakaja, který ve finále zdolal Nizozemce Dexe Elmonta, jenž bral stříbro i před rokem.

Ženám do 52 kilogramů vládla Misato Nakamuraová, která oplatila loňskou finálovou porážku krajance Juce Nišidaové. Kategorii do 57 kilogramů vyhrála Aiko Satová, která si poradila s překvapivou finalistkou, teprve devatenáctiletou Brazilkou Rafaelou Silvaovou.

Dominanci Japonců narušil pouze Uzbek Rišod Sobirov, který v úterý vyhrál ve váze do 60 kilogramů.

O překvapení se mezi muži do 73 kilogramů postaral korejský favorit Wang Ki-čon, který rok nenašel přemožitele, ovšem dnes nestačil už v osmifinále na domácího reprezentanta Uga Legranda. Poprvé v kariéře tak skončil na mistrovství světa bez medaile.

Mistrovství světa v judu v Paříži:
Muži:
Do 73 kg: 1. Nakaja (Jap.), 2. D. Elmont (Niz.), 3. Legrand (Fr.) a Jurakobilov (Uzb.), ... Ježek (ČR) vyřazen v 3. kole.
Ženy:
Do 52 kg: 1. Nakamuraová, 2. Nišidaová (obě Jap.), 3. Carrascosaová (Šp.) a Chituová (Rum.), ...Chytrá (ČR) vyřazena v 1. kole.
Do 57 kg: 1. Satová (Jap.), 2. Silvaová (Braz.), 3. Macumotová (Jap.) a Caprioriuová (Rum.).

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní