Rubriky:

Ostatní

MS florbal 2018

Živě

Spor v českém paralympijském hnutí se řeší, zažehnán ale není

27. ledna 2012 11:49 - PRAHA

Ultimátum Mezinárodního paralympijského výboru (IPC), kvůli kterému hrozí českým tělesně postiženým sportovcům neúčast na hrách v Londýně, rozhýbalo řešení sporu v českém paralympijském hnutí. Výkonné grémium Českého paralympijského výboru (ČPV) na středečním jednání splnilo některé z podmínek IPC, přesto problém stále není zdaleka zažehnán.

ČPV vyjádřil vůli problém řešit a uhradí dluh České asociace tělesně postižených sportovců (ČSTPS) vůči Českému svazu tělesné výchovy ve výši 911.000 korun. ČSTPS dostane vedle dotací na letošní rok i dotace z roku 2011. Grémium ČPV rovněž změnilo stanovy a odstranilo prvky, které byly vnímány jako diskriminační. I tato změna je dočasná. "Nejpozději do konce roku vzniknou za spolupráce s ministerstvem školství a IPC stanovy nové," řekl ČTK mluvčí ČPV Pavel Lukeš.

Jednou z podmínek IPC uvedených v nedávném dopisu je také sloučení Českého svazu tělesné postižených sportovců (ČSTPS), který byl ze struktur ČPV vyloučen a zpětně přijat, s Českou asociací tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS). Potíž je zejména s termínem do 19. dubna, který IPC určil jako ultimátum. Zástupci ČATHS totiž chtějí udržet nynější stav do her v Londýně a o případném sloučení jednat až potom.

ČPV musí na základě požadavků IPC přijmout ČSTPS zpět za svého člena, což ve středu učinil usnesením, že členství tohoto svazu nebylo nikdy přerušeno. Podle mezinárodního výboru je však fungování dvou stejných organizací v ČPV krajně nevhodné. "Oba svazy se budou integrovat formou vzniku nové organizace, ale na IPC bude vznesen dotaz, do kdy je nutná integrace a zda přechodné období platnosti dočasných stanov může trvat do konce tohoto roku," uvedl Lukeš.

ČATHS se sloučením nesouhlasí

Zástupci ČATHS se sloučením organizací do 19. dubna, což navrhuje ČSTPS, nesouhlasí. "My bychom byli radši, aby se do toho termínu udělalo všechno, v tomto se neshodujeme," řekla ČTK předsedkyně ČSTPS Radka Kučírková. Zároveň poukázala na skutečnost, že v nových stanovách stále nejsou zaneseny demokratické principy fungování ČPV. "Což je v požadavcích od IPC," řekla Kučírková. "Ale hlavním zájmem ČSTPS je zajištění účasti paralympioniků v Londýně - vyřešení exekuce a finanční vyrovnání jsou druhořadé," uvedla.

Šéf ČATHS Jaroslav Křeček nepovažuje termín 19. dubna za klíčový pro navrácení řádného členství ČPV do struktur IPC. "Nemáme informace o tom, že by aktuálně přijatá usnesení byla pro IPC nedostatečná. Návrh ČSTPS tryskovým tempem svazy sloučit byl konferencí ČATHS v prosinci 2011 odmítnut," prohlásil Křeček, který ČSTPS v roce 1992 pomáhal zakládat. "Takže osobně ze slučování žádné psychické trauma nemám," uvedl.

ČPV je od října loňského roku podmínečně vyloučen z řad IPC, může pouze přihlašovat sportovce na mezinárodní soutěže. To se ale netýká paralympijských her. Stále tak hrozí, že budou účastnické kvóty České republiky přerozděleny jiným zemím. Není ani vyloučeno, že po vstřícných krocích ze strany ČPV bude dočasná suspendace zrušena. "Samozřejmě budeme podnikat další kroky k nápravě a o všem jednáme," řekl Lukeš.

Problémy od roku 2004

Problémy v paralympijském hnutí začaly v roce 2004. Tehdejší předseda ČSTPS Jan Nevrkla pohrozil vystoupením z ČPV, pokud vrcholný paralympijský orgán nezmění stanovy a nezprůhlední financování. Vedení ČPV vystoupení svazu akceptovalo a přestalo mu poskytovat dotace.

Po letech sporů dal Nejvyšší soud za pravdu ČSTPS a dospěl k závěru, že nepřestal být členem ČPV. Vedení ČPV však v roce 2010 ČSTPS vyloučilo za neplacení členských příspěvků. V ČPV dlouhé roky fungovala nová organizace Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS), do níž museli sportovci přestoupit, pokud chtěli dostávat finance a reprezentovat. "To bylo v souladu s tehdy platnými pravidly reprezentace, která schválil Mezinárodní paralympijský výbor," řekl Lukeš.

Středeční grémium ČPV zvolilo výkonnou předsedkyní Alenu Erlebachovou, trenérku mentálně handicapovaných plavců a dosavadní předsedkyni kontrolní a revizní komise, která nahradí nedávno odstoupivšího Františka Janoucha. Funkci bude vykonávat dočasně do konce letošního roku.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní