WADA znovu odebrala licenci moskevské antidopingové laboratoři

10. října 2021 11:51 - Moskva

Mezinárodní antidopingová agentura WADA odebrala ruské antidopingové laboratoři v Moskvě licenci na provádění analýzy krevních vzorků pro potřeby biologických pasů sportovců. Organizace o tom rozhodla hlasováním výkonného výboru v sobotu, protože zařízení v ruské metropoli podle WADA nevyhovuje mezinárodnímu standardu a etickému kodexu. Proti rozhodnutí je možné se do tří týdnů odvolat.

 

Twitter

Moskevská laboratoř byla už od loňského ledna provizorně suspendována a od té doby nesměla analyzovat nové krevní vzorky pro potřeby sestavování biologických pasů. Na vlastním programu biologických pasů nadále pracovat mohla. Nyní ale WADA oznámila, že laboratoř "je nezpůsobilá provádět jakoukoliv činnost související s rozborem krevních vzorků pro potřeby biologických pasů sportovců ani jinou formou antidopingové analýzy," uvedla WADA.

Loňské předběžné opatření následovalo měsíc a půl poté, co WADA potrestala Rusko čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře. Sportovní arbitrážní soud CAS následně trest zkrátil na polovinu.

Jamajský sprinter Carter je opět podezřelý z dopingu

Zařízení v ruské metropoli přišlo o akreditaci už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016.

Rusko kvůli dopingovému skandálu nesmí dva roky na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích se mohou jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.