Rubriky:

Ostatní

Zakletá K2. Jaroš musel po další operaci prstů letošní expedici zrušit

25. února 2013 15:44 - Praha

Nepřestávající problémy s následky omrzlin po loňské expedici na Annapúrnu přinutily horolezce Radka Jaroše k rozhodnutí podstoupit další operaci postižených prstů na nohách. Chirurgický zákrok, který proběhl minulý pátek ve Vysokém nad Jizerou, znamenal smutnou jistotu: nejúspěšnější český himálajista se o vrchol K2, poslední osmitisícovky, na jejímž vrcholu ještě nestál, letos nepokusí.

 

radekjaros.cz/Martin Štěpánek

Jaroš se na přelomu roku vrátil po mnohaměsíční pauze k tréninku a i přes to, že poslední lékařský zákrok podstoupil neplánovaně v prosinci, věřil, že bude schopen letošní expedici na K2 zrealizovat. Přetrvávající potíže ale jeho plány nasměrovaly jinam. „Problémy s malíčkem na levé noze narůstaly, bolest mi bránila v pořádném tréninku. Navíc jsem začínal pokulhávat, protože jsem bolesti uhýbal a odnášela to kyčel a koleno druhé nohy. Po mnoha konzultacích a vyhodnocení rentgenových snímků, ale hlavně stavu noh, jsem se rozhodl pro další a co nejrychlejší operaci," poznamenal na svém webu rodák z Nového Města na Moravě.

Lékaři na konci minulého týdne při zákroku odstranili tkáň z postiženého malíčku a museli říznout i do levého palce a ukazováčku pravé nohy. „I když jsem byl v celkové narkóze, bolelo a bolí to jako sviňa! Takže je ze mě zase troska, doma se belhám o berlích a posunuju se po podlaze jako mrzáci v Káthmándú," přiblížil Jaroš nepříjemnou realitu.

Přestože lékaři pracovali při zákroku s živou tkání a rány by měly být rychleji zhojené, má Jaroš jasno: stihnout přípravu na K2 je nemyslitelné. „Bylo by bláhové si myslet, že to, co se dělo poslední rok, se na mě nepodepíše. Výpadky v tréninku jsou obrovské a jizvy po amputacích budou hodně čerstvé. Sice jsem zrovna minulý týden zabukoval letenky, expedici na K2 už ale nemá smysl řešit a přesouvám ji na rok 2014," dodal.

Druhá nejvyšší hora světa tak zůstává pro Jaroše zakletá. V posledních letech se o 8611 metrů vysoký vrchol v pohoří Karákoram, který bývá označován za nejobtížnější z elitního klubu horských velikánů, pokoušel již čtyřikrát, jeho snahu ale pokaždé zbrzdily vnější okolnosti - počasí či zranění.

pn, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní