Rubriky:

Ostatní

Sáblíková má zlato! Na MS potvrdila jasnou dominaci na pětce

23. března 2013 11:32 - Soči
(Aktualizováno: 23. března 2013 16:42)

Suverénním způsobem ovládla česká rychlobruslařka Martina Sáblíková na MS v Soči závod na 5000 metrů. Ve svém posledním startu sezóny potvrdila, že na této trati nemá konkurenci. Dvojnásobná olympijská šampionka z Vancouveru získala nejlepším časem sezóny jubilejní desátou zlatou medaili ze světových šampionátů. Druhá byla Nizozemka Ireen Wüstová, která vybojovala v Soči již čtvrtou medaili.

 

Grigory Dukor, Reuters

Pětadvacetiletá Sáblíková opanovala na nejdelší trati všechny vrcholné závody od roku 2007, kdy pětku vyhrála na MS v Salt Lake City. Dnes v Soči neměla konkurenci a druhou Wüstovou porazila o 8,65 sekundy, když se jako jediná dostala pod hranici sedmi minut. Hned od startu nenechala nikoho na pochybách, že porazí i nejúspěšnější ženu šampionátu Wüstovou, která startovala o dvě rozjížďky před ní.

Dařilo se i Erbanové

V Soči se dnes dařilo i Karolíně Erbanové, která obsadila páté místo na 1000 metrů a připsala si nejlepší výsledek mezi dospělými na vrcholné akci. Zlatou medaili vybojovala domácí Ruska Olga Fatkulinová.

"Musím říct, že jsem spokojená, že jsem zakončila sezonu takhle než výsledkem jako v Erfurtu nebo Heerenveenu (dvakrát osmé místo). Je ale pravda, že jsem si říkala, že kdyby se zadařilo, mohlo to klidně na medaili být. Na sprintu se to strašně střídá. Fatkulinovou jsem několikrát porazila, ona tady vyhrála," řekla česká reprezentantka novinářům.

Dvacetiletá Erbanová obsadila v této sezóně na kilometru třetí místo v celkovém hodnocení Světového poháru, a tak v Soči byla jednou z medailových kandidátek. Startovala v předposlední rozjížďce společně s vítězkou SP Heather Richardsonovou z USA, kterou ve finiši těsně předstihla, a v průběžném pořadí v tu chvíli byla třetí.

Trenér doufal v medaili

"Už jsem myslela, že ji nepředjedu. Pak jsem se tam nějak vmáčkla... Jsem ráda, je to zase o místo lepší. V pátek šestá, dneska pátá, zítra by mohlo být čtvrté místo. Škoda, že se nejede v pondělí," pousmála se Erbanová, kterou v neděli čekají závody na nejkratší trati 500 metrů.

Po Erbanové a Richardsonové se na start postavily další Američanka Brittany Boweová a Christine Nesbittová z Kanady a českou reprezentantku předstihly. Boweová byla nakonec třetí, Nesbittová čtvrtá. Prvenství zůstalo Fatkulinové, která porazila Wüstovou o 0,27 sekundy. Erbanová časem 1:16,09 zaostala za ruskou vítězkou o 65 setin, od bronzu ji dělilo 22 setin.

Trenér Petr Novák přiznal, že doufal v medaili. "Protože po včerejšku jsem věděl, že pojede dobře. Ale ostatní taky jely dobře. Skoro si říkám, že to páté místo je lepší než to čtvrté, to by nás asi mrzelo víc," řekl.

Potěšilo ho, že Erbanová zvládla patnáctistovku i kilometr. "Kdyby zajela špatně, říkala by mi: 'Vidíš, včera jsem neměla jet tu patnáctistovku'. Když jsem kdysi řekl, že bude na olympiádě bojovat o medaile, tak byla naštvaná a říkala: 'Neříkej mi to, to nemůžeš vědět'. Dneska už sama ví, že o to může bojovat," dodal.

V závodě mužů na 10.000 metrů utrpěl nečekanou porážku Nizozemec Sven Kramer. Osmnáctinásobný šampion prohrál o 2,02 sekundy s krajanem Jorritem Bergsmou a vůbec poprvé na MS od debutu v roce 2007 neproměnil start na dlouhých tratích ve vítězství. Na třetím místě završil absolutní triumf Nizozemců obhájce prvenství Bob de Jong.

Mistrovství světa v rychlobruslení na jednotlivých tratích v Soči: 
Muži: 
10.000 m:  
1. Bergsma 12:57,69
2. Kramer 12:59,71
3. De Jong (všichni Niz.) 13:00,26
Ženy: 
1000 m:  
1. Fatkulinová (Rus.) 1:15,44
2. Wüstová (Niz.) 1:15,71
3. Boweová (USA) 1:15,87
...  
5. Erbanová (ČR) 1:16,09
5000 m: 
1. Sáblíková (ČR) 6:54,31
2. Wüstová 7:02,96
3. Pechsteinová (Něm.) 7:04,07
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní