Rubriky:

Ostatní

Krasobruslařka Březinová na MS těsně postoupila. Savchenková a Szolkowy mají pátý titul

27. března 2014 06:37 - Saitama
(Aktualizováno: 27. března 2014 13:07)

Česká krasobruslařka Eliška Březinová na mistrovství světa v japonské Saitamě těsně postoupila do volných jízd. V krátkém programu díky osobnímu rekordu 49,34 bodu uzavírala postupovou čtyřiadvacítku. Úvodní část soutěže vyhrála ve světovém rekordu 78,66 bodu Japonka Mao Asadaová, která půjde do sobotních volných jízd s náskokem 1,42 bodu před Italkou Carolinou Kostnerovou. Průběžně třetí je patnáctiletá Ruska Julia Lipnická. Němečtí krasobruslaři Aljona Savchenková a Robin Szolkowy společnou kariéru zakončili ziskem pátého světového titulu v kategorii sportovních dvojic.

 

Yuya Shino, Reuters

Březinová po vydařené kombinaci trojitého lutze s dvojitým toeloopem sice byla nejistá při výjezdech z rittbergeru i dvojitého axelu, ale nakonec napodobila úspěch Elizavety Ukolové z olympijských her a postoupila do volných jízd. Před slovenskou reprezentantkou Nicole Rajičovou čtyřiadvacátou pozici uhájila o pouhou desetinu bodu. Poslední českou krasobruslařkou ve volných jízdách na MS byla v roce 1998 Lenka Kulovaná.

Dvojnásobná mistryně světa Asadaová si zatím před domácím publikem dokonale spravuje chuť po olympijském zklamání, kde v krátkém programu selhala a ve volné jízdě se už nedokázala posunout výše než na šestou pozici. Tentokrát skočila naprosto čistě trojitý axel, a když nezaváhala ani v ostatních prvcích, bylo z toho nové historické maximum. Dosavadní světový rekord Korejky Kim Ju-na z olympiády ve Vancouveru vylepšila o 16 setin bodu.

Osobní maxima si vylepšily i další favoritky. Bronzová olympijská medailistka Kostnerová si v 27 letech posunula osobní rekord o více než tři body až na 77,24 a udržela se ve hře o zlato. Evropská šampiónka Lipnická za bezchybný krátký program dostala 74,54 bodu a na vedoucí Japonku ztrácí 4,12 bodu. Volné jízdy žen v sobotu uzavřou soutěžní program mistrovství světa.

Savchenková a Szolkowy mají pátý titul

Krasobruslaři Aljona Savchenková a Robin Szolkowy společnou kariéru zakončili ziskem pátého světového titulu v kategorii sportovních dvojic. Po krátkém programu vyhráli i volné jízdy a v celkovém součtu porazili o téměř devět bodů Rusy Xenii Stolbovovou a Fjodora Klimova. Bronzovou medaili obhájili Kanaďané Meagan Duhamelová a Eric Radford.

Savchenková se Szolkowým dokonale využili absence olympijských šampiónů i loňských mistrů světa Taťjany Volosožarové a Maxima Traňkova z Ruska a spravili si chuť po bronzovém olympijském zklamání. Na Louskáčka Petra Iljiče Čajkovského se ve výborné volné jízdě dopustili jen jediné vážnější chyby, když partner místo plánovaného dvojitého axelu skočil pouze jednoduchý. Na rozdíl od olympijské soutěže neriskovali a v závěrečných sekundách místo odhozeného axelu zařadili salchow.

Stejným prvkem zakončili svou volnou jízdu Stolbovová s Klimovem, pro které to byl debut na mistrovství světa. O něco zaostali za svými dokonalými výkony z předchozích závodů, Stolbovová při odhozeném flipu dopadla na obě nohy a navíc se rukou dotkla ledu. Stačilo jim to však k posunu ze třetího místa po krátkém programu na stříbrnou pozici, čímž zkompletovali sbírku medailí této hodnoty z letošních vrcholných akcí. Druzí byli na lednovém mistrovství Evropy i na únorové olympiádě v Soči.

Druhou pozici z úvodní části soutěže neudrželi Duhamelová s Radfordem. Zámořští krasobruslaři sice znovu skočili sólový trojitý lutz, ale pak partnerka upadla při pokusu o trojitý salchow. Sice si ve volné jízdě i v celkovém součtu vylepšili osobní rekord, ale na vylepšení třetí příčky z loňského MS to nestačilo.

Ve volné jízdě je předčili i jejich kanadští krajané Kirsten Mooreová-Towersová a Dylan Moscovitch, kteří se díky tomu posunuli ze šestého místa na čtvrté.

Mistrovství světa v krasobruslení v Saitamě (Japonsko):
Sportovní dvojice - konečné pořadí:
1. Savchenková, Szolkowy (Něm.) 224,88
2. Stolbovová, Klimov (Rus.) 215,92
3. Duhamelová, Radford 210,84
4. Mooreová-Towersová, Moscovitch (všichni Kan.) 205,52
5. Pcheng Čcheng, Čang Chao 194,83
6. Suej Wen-ťing, Cha Cchung (všichni Čína) 192,10
Ženy - po krátkém programu:
1. Asadaová (Jap.) 78,66
2. Kostnerová (It.) 77,24
3. Lipnická (Rus.) 74,5
4. Suzukiová (Jap.) 71,02
5. Goldová (USA) 70,31
6. Pogorilá (Rus.) 66,26,
24. Březinová (ČR) 49,34


ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní