Rubriky:

Ostatní

Sport už přestává být v televizi zadarmo. Boj o práva šroubuje ceny do astronomických výšin

15. dubna 2016 14:37 - Praha

Televizní sport zadarmo? Čím dál častěji píseň dob dávno minulých. Pomineme-li sledování přenosů formou nelegálních streamů na pochybných serverech, je už i v Česku běžné, že atraktivní sportovní obsah najde divák jen na placeném kanále. Ústup přenosů z veřejně šířených a bezplatně dostupných kanálů pokračuje.

 

Graham Hughes, ČTK/AP

Například pro fanoušky zámořské NHL to není žádná novinka, nejslavnější hokejovou ligu světa přináší už roky placený kanál Nova Sport.

Celou řadu sportů a soutěží si ale diváci po desetiletí navykli sledovat na obrazovkách veřejnoprávní České televize (například nejvyšší hokejovou soutěž ČT přenáší od roku 1956), která svůj široký záběr na sportovním poli dovedla v roce 2006 k vytvoření specializovaného kanálu ČT Sport.

Exkluzívní přenosy na placených televizích
O2 Sport
fotbal - Synot liga, Liga mistrů, anglická Premier League
basketbal - Euroliga mužů
Nova Sport
fotbal - Evropská liga
hokej - NHL
basketbal - NBA
motorismus - MS motocyklů
tenis - Wimbledon
Sport 1/Sport2
fotbal - italská Serie A, francouzská Ligue 1
hokej - KHL
motorismus - formule 1
Digi Sport
fotbal - anglická Premier League, španělská La Liga
Eurosport 1, 2
fotbal - německá Bundesliga
tenis - Australian Open

Volná soutěž na poli vysílacích práv ale šroubuje cenu do astronomických výšin a rozpočet na Kavčích horách často nemůže konkurovat komerčním subjektům. ČT tak ztratila dominantní postavení ve vysílání Synot ligy či Ligy mistrů a napínavá situace se rýsuje od roku 2018 i v hokejové extralize.

Tvrdý boj ale panuje i mezi soukromými vysílateli. Například televize O2 Sport zakoupila exkluzívní teritoriální práva na fotbalovou Ligu mistrů a v probíhající sezóně soudním příkazem donutila konkurenční operátory, aby na stanicích, které prestižní klubovou soutěž díky sublicenci rovněž přenášejí, v průběhu zápasů začernili obrazovku.

A naopak – O2 Sport od příští sezóny ztratí anglickou Premier League, protože si exkluzivitu zajistil spolu se španělskou ligou operátor Digi CZ.

Zdeněk Pavlis, Pavel Novotný, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní