Rubriky:

Ostatní

Klammert na MS zdolal světovou dvojku, ale v osmifinále skončil

1. září 2017 13:05 - Budapešť
(Aktualizováno: 1. září 2017 13:59)

Judista David Klammert v osmifinále mistrovství světa v Budapešti smolně prohrál s Gruzíncem Ušangim Margianim a končí na děleném devátém místě. Předtím zaskočil stříbrného medailistu z posledního mistrovství Evropy a světovou dvojku Axela Clergeta z Francie.

 

Vít Šimánek, ČTK

Při své premiéře na MS měl třiadvacetiletý Klammert v 1. kole volný los. Ve druhém vyzval až 150. judistu světového žebříčku Mihaila Marchitana ze Spojených arabských emirátů a přes počáteční potíže jej porazil. Po soupeřově útoku musel Klammert při pádu namáhat poraněná žebra a vytáčet se, aby nedovolil Marchitanovi bodovat. Pak si počkal na sokovu chybu, dostal se mu na tělo a po otočce položil Marchitana na záda.

Ve třetím kole byl velkým outsiderem proti favorizovanému Francouzovi, ale sebevědomí mu zvedla překvapivá výhra nad Clergetem ze soutěže družstev na letošním evropském šampionátu. A i na tatami předvedl, že se soupeře nebojí. Od začátku byl aktivnější, donutil Francouze ke dvěma trestům a nakonec se mu podařil i jeden z útoků obodovaný wazari. Vybojoval tak jedno z největších vítězství své zatím krátké kariéry.

"Je to výborný judista a jediné, co jsem proti němu mohl udělat, bylo se s ním jít řezat do krve a na maximum. A to jsem udělal. K ničemu jsem ho nepustil, donutil jsem ho k chybě a odkontroval jsem," uvedl Klammert v rozhovoru s českými novináři v Budapešti. "Do puntíku jsem splnil taktický plán, co jsme si dali s trenérem, a ukázalo se, že i světová dvojka jde porazit," dodal.

V osmifinále narazil na světovou devatenáctku Margianiho a opět předváděl velmi dobrý taktický výkon a snažil se kontrovat. Jenže 15 vteřin před koncem dovolil soupeři získat wazari a už neměl čas na odpověď.

"Cítil jsem, že ho mohu na tělo hodit. Měli jsme tam dlouhou zteč. On mě ale odkontroval a přetáhl to na svou stranu," litoval Klammert. "Bylo to mé první mistrovství světa, užíval jsem si to od začátku. Dostat se takhle daleko a porazit světovou dvojku je skvělé. Bohužel to už dál nevyšlo. Ale je to další zkušenost a poučím se z chyb, které jsem udělal," dodal.

Děleným devátým místem vyrovnal Klammert výsledek Ivana Petra z váhy do 81 kilogramů. Lepší byl na šampionátu jen Pavel Petřikov, který obsadil páté místo ve váze do 60 kg.

Mistrovství světa v judu v Budapešti:
Muži:
Do 90 kg:
1. Majdov (Srb.),
2. Zgank (Slovin.),
3. Kwak Tong-han (Korea) a Margiani (Gruz.),
5. Tóth (Maď.) a Kukolj (Srb.),
...9. Klammert (ČR).
Ženy:
Do 70 kg:
1. Araiová (Jap.),
2. Perézová (Portor.),
3. Bernabeuová (Šp.) a Alveárová (Kol.),
5. Gahieová (Fr.) a Niangová (Mar.).
Do 78 kg:
1. Aguiarová (Braz.),
2. Umekiová (Jap.),
3. Antomarchiová (Kuba) a Powellová (Brit.),
5. Satová (Jap.) a Verkerková (Niz.).
ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní