Rubriky:

Paralympiáda

Berná získala bronz ve vrhu koulí, Zvolánek v hodu diskem

11. září 2008 17:54 - PEKING

Další dvě medaile přidali na konto Českého paralympijského týmu na hrách v Pekingu handicapovaní atleti. Eva Berná získala bronz ve vrhu koulí v kategorii F37/38 a diskař Martin Zvolánek byl bronzový v soutěži kategorie F32/51.

 

ČSTPS/Luděk Šipla

Berná si bronz zajistila výkonem, kterým o dva centimetry zaostala za svým maximem. I když byl v závodě překonán její letošní světový rekord, zářila štěstím. „Jsem moc spokojená. Je to skvělý výsledek,“ radovala se z medaile.

Radost měla také z toho, že se jí poprvé na velkých závodech podařilo překonat dlouhodobou rivalku Beverley Jonesovou z Velké Británie. „Když nastupovala k poslednímu pokusu, tak jsem se moc bála, aby mě nepřehodila. Ale naštěstí se tak nestalo,“ oddychla si.

Smutnou premiéru na paralympijských hrách absolvovala Nela Zabloudilová. Hodem dlouhým 8,84 metru nezklamala, přesto na ni dolehla atmosféra na stadionu. „Byla velká konkurence. Nesplnila jsem to, co jsem si předsevzala,“ neubránila se slzičkám. Zabloudilová obsadila 13. místo. O příčku lépe skončila třetí česká koulařka v soutěži Vladimíra Bujárková.

Diskaři si pochvalovali atmosféru v Ptačím hnízdě

Zvolánek v soutěži diskařů třetím pokusem 10,78 metru dokonce překonal světový rekord, který však ještě ve stejném kole ho přehodil Slovinec Joze Flere, jenž ale nakonec skončil druhý. Vítězem se stal Mourad Idoudi z Tuniska. Zvolánek se snažil na výkony soupeřů odpovědět v druhé sérii hodů, ale už se nezlepšil. „Chtěl jsem riskovat, měl jsem jistotu třetího místa. Ale víc už hodit nešlo. Trochu jsem to pokazil,“ komentoval.

Jakmile hodil světový rekord, byl rázem v permanenci hledáčků kamer na stadiónu. „Bylo příjemné vidět na tabuli rekord vedle svého jména. I když to netrvalo dlouho,“ pousmál se: „Škoda, že to nestačilo na vyšší medaili. Bronz pro mě ale znamená opravdu hodně.“

Zvolánka nejvíce překvapili ne soupeři, ale atmosféra v Ptačím hnízdě. „Sportuju už dlouho, ale tohle se mi ještě nestalo. Znervózní to i zkušeného sportovce,“ popisoval neustálé burácení tribun.

V superlativech mluvil o divácích i Radim Běleš. „Jsem z toho úplně nadšený. Nikdy v životě jsem nic takového nezažil. Aby při našem odchodu lidé skandovali ve stoje? Neskutečné,“ pochvaloval si. V závodě skončil pátý. „Jsem hodně spokojený. Chtěl jsem se dostat do osmičky a povedlo se. Větší šance budu mít určitě v hodu kuželkou,“ řekl Běleš.

František Serbus, jenž obsadil sedmé místo, v takové atmosféře také ještě nezávodil. „Bylo to krásné,“ pověděl. Z výsledku příliš nadšený nebyl. „Nic moc. Mohlo to být lepší,“ věděl, že v jeho silách bylo přidat alespoň metr navíc.

Paralympijské hry v Pekingu
Atletika
Ženy - vrh koulí, kat. F37/38: 1. Na Mi (Čín.) 11,58 m = 1129 b. - světový rekord, 2. Grigaliunieneová (Lit.) 12,58 m = 1102 b., 3. Berná (ČR) 10,84 m = 1057 b., ...12. Bujárková (ČR) 8,96 m = 874 b., 13. Zabloudilová (ČR) 8,84 m = 862 b.
Muži - hod diskem, kat. F32/51: 1. Idoudi (Tun.) 19,72 m = 1132 b. - světový rekord, 2. Flere (Slovin.) 10,99 m = 1119 b., 3. Zvolánek (ČR) 10,78 m = 1098 b.,... 5. Běleš (ČR) 9,92 m = 1010 b.,... 7. Serbus (ČR) 17,05 m = 979 b.

Jan Kalenský, ČPT, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Paralympiáda

Filtr článků - Paralympiáda