Češi přehráli ve čtyřhře Španěly a ujali se vedení

BRNO

Jiří Novák a Radek Štěpánek ukořistili v sobotní čtyřhře důležitý bod a zajistili českému týmu v utkání 1. kola Světové skupiny Davisova poháru vedení 2:1. Domácí tenisté v brněnské hale přehráli dvojici Robredo - Nadal ve třech setech a zajistili českému výběru lepší startovní pozici před závěrečnými nedělními dvouhrami.

Oba páry si na začátku utkání držely svá podání až do sedmé hry, kdy mladičký Nadal ztratil servis a Češi příležitost dovést první sadu do vítězného konce už nepustili. Vyrovnaný průběh charakterizoval i druhý set, Španělé v něm ale přesto sahali po vítězství, když Novák odvracel setbol. Vítěze ale nakonec určoval až tie-break.

V něm čeští tenisté vedli již 6:3, Španělé však zdařile kontrovali a ziskem tří míčů v řadě vyrovnali. Čeští tenisté se ale dostali zpět do hry a zakončili zkrácenou hru v poměru 8:6.

Do třetího setu nastoupili Češi suverénně, Nadal navíc opět přišel o podání a záhy to bylo 3:0. Vývoj zápasu pak už Novák se Štěpánkem, kteří spolu debla v Davisově poháru hráli poprvé, v klidu kontrolovali a dovedli jej do vítězného konce.

Zabrali v koncovce

"Jsem moc rád, že se mi podařilo vybojovat první bod, teď doufám, že ze mě před zítřejší dvouhrou spadne nervozita," svěřil se České televizi po utkání šťastný Štěpánek.

"Tíhu naší premiéry v Davis cupu jsem ani nevnímal, čtyřhru s Jirkou hrajeme dva roky a docela se nám daří. Myslím, že i dnes jsme ukázali naší sílu," hodnotil vystoupení Štěpánek.

Podle Nováka se ovšem utkání neobešlo bez problematických momentů. "Hlavně ve druhém setu jsme to hodně tahali, Španělé naštěstí neproměnili setbol. Nakonec jsme ale zabrali v koncovce, na naší stranu se v relativně vyrovnaném utkání přiklonilo i štěstí," řekl Novák.

V neděli by se měli od 13 hodin střetnout nejdříve jedničky Novák s Robredem a po nich Štěpánek s Nadalem. Kapitáni Cyril Suk a Jordi Arrese však mají právo udělat změny. Je možné, že místo Robreda by proti Novákovi mohl nastoupit Feliciano Lopez.

ČR - Španělsko 2:1 po čtyřhře
Novák, Štěpánek - Nadal, Robredo 6:4, 7:6 (8:6), 6:4
Statistika utkání:
Esa: 5:3. Dvojchyby: 4:1. Získané brejky: 2 ze 4 - 0 ze 4. Celkem získané míče: 101:93. Čas utkání: 2:06 h.
Další výsledky 1. kola Světové skupiny Davis cupu
USA - Rakousko 3:0 po čtyřhře
Ginepri - Melzer 6:7 (6:8), 4:6, 6:4, 6:4, 6:2, Roddick - Koubek 6:4, 6:4, 6:2, B. Bryan, M. Bryan - Melzer, Knowle 6:2, 6:1, 6:4
Austrálie - Švédsko 1:2 po čtyřhře
Woodbridge, Arthurs - Björkman, J. Johansson 6:7 (5:7), 4:6, 6:2, 7:6 (7:4), 5:7
Nizozemsko - Kanada 2:1 po čtyřhře
Haarhuis, Verkerk - Nestor, Niemeyer 6:7 (10:12), 0:1 skreč
Francie - Chorvatsko 2:1 po čtyřhře
Escudé, Llodra - Ančič, Ljubičič 6:1, 7:6 (7:5), 6:3
Bělorusko - Rusko 1:2 po čtyřhře
Mirnyj, Švec - Safin, Južnyj 4:6, 5:7, 6:7 (4:7)
Rumunsko - Švýcarsko 1:2 po čtyřhře
Pavel, Trifu - Federer, Allegro 4:6, 6:1, 3:6, 6:3, 8:10