Ženské finále na US Open ovládly Rusky

NEW YORK

Pátek se do historie posledního grandslamu roku US Open zapíše jako černý den amerického tenisu. V semifinálových duelech na newyorských tenisových kurtech ve Flushing Meadows totiž na ruských tenistkách ztroskotaly tenistky Lindsay Davenportová a Jennifer Capriatiová. Po vyřazení domácích tenistů tak US Open nevyhraje ani žádná Američanka.

Poslední ránu americkému tenisu zasadila Jelena Dementěvová. Třiadvacetiletá Ruska měla na dvorci Arthura Ashe proti Jennifer Capriatiové mohutný nástup a v prvním setu své soupeřce nedovolila uhrát ani jeden game a po sedmnácti minutách Američance naservírovala kanára. Druhý set trval půl hodiny a ve své vítězství 6:2 ho proměnila Capriatiová. Dementěvovou jakoby jasně získaný první set a vidina grandslamového finále rozhodila a dopustila se 20 nevynucených chyb. Capriatiová naproti tomu předváděla skvělou práci na síti.

Naděje na alespoň jednoho domácího účastníka finálových bojů žila. Třetí set se tak proměnil v hodinu a půl trvající bitvu, kterou rozhodla až zkrácená hra. Dementěvová stále chybovala v posledním setu si připsala dokonce 30 nevynucených chyb, nicméně zlepšila práci na síti a první podání. Naproti tomu Američanka proměnila pouze čtyři z 15 break pointů.

Kuzněcovová double nezíská

Smutek na tvářích domácích fanoušků nejprve vyvolala Světlana Kuzněcovová, která za hodinu a půl ve třech setech porazila Lindsay Davenportovou 1:6, 6:2 a 6:4. Devatenáctiletá Kuzněcovová si tak poprvé ve své kariéře zahraje finále grandslamu. Američanka, která letos hrála na US Open potřinácté, potřetí za sebou skončila v New Yorku v semifinále.

Kuzněcovová mohla navíc šanci získat na US Open double, společně s krajankou Jelenou Lichovcevovou ji čekalo také finále čtyřhry, ve kterém na ně čekal první nasazený španělsko-argentinský pár Virgina Ranová Pascualová a Paola Suarezová. Kvůli únavě však Kuzněcovová utkání vzdala.

Ženy:
Dvouhra - semifinále:
Kuzněcovová (9-Rus.) - Davenportová (5-USA) 1:6, 6:2, 6:4, Dementěvová (6-Rus.) - Capriatiová (8-USA) 6:0, 2:6, 7:6 (7:5).
Smíšená čtyřhra - semifinále:
Zvonarevová, B. Bryan (4-Rus./USA) - Stubbsová, Nestor (1- Austr./Kan.) 7:5, 6:3, Moliková, Woodbridge (Austr.) - M. Navrátilová, Paes (8-USA/Indie) 4:6, 6:3, 10:3.
Juniorky:
Čtyřhra - čtvrtfinále:
Franková, Szavayová (7-ČR/Maď.) - Klejbanovová, Peerová (4- Rus./Izr.) 6:4, 6:3.