Nováka nezastavil v Tokiu Hewitt ani tajfun

TOKIO

Tenista Jiří Novák zvítězil v sobotním semifinále turnaje v Tokiu nad bývalým prvním hráčem světa a nejvýše nasazeným Australanem Lleytonem Hewittem 6:4, 4:6 a 6:2. V neděli se utká o titul s Američanem Taylorem Dentem, který vyřadil dalšího českého hráče Bohdana Ulihracha.

Zápas Nováka s Hewittem narušil tajfun Ma-on, který ovlivnil už páteční trénink na Velkou cenu formule 1 v Suzuce a donutil pořadatele přeložit kvalifikaci ze soboty na neděli. Organizátoři turnaje museli přerušit hru v době, kdy český reprezentant vedl 6:4, 4:6 a 3:1.

Nad kurtem v tokijském areálu Ariake Colosseum byla sice zatažená střecha, bouři doprovázené větrem o rychlosti až 160 km/h však neodolala. Déšť jí začal protékat a dopadat až na kurt.  Diváci v ochozech si museli roztáhnout deštníky. Po krátké odmlce mohl zápas pokračovat a Novák povolil favorizovanému soupeři uhrát už pouze jeden game.

Devětadvacetiletý český tenista na předchozím turnaji v Šanghaji podlehl v semifinále Argentinci Guillermu Caňasovi, tentokrát mu však finálová účast neunikla. O titul na turnaji ATP hrál Novák naposledy před rokem právě v Šanghaji, dosud poslední vítězství slavil loni v červenci ve švýcarském Gstaadu.

Postupem do tokijského finále si Novák zajistil prémii 62 tisíc dolarů. Pro vítěze dvouhry je připraveno 118 tisíc dolarů z celkové dotace 690 tisíc.

S Dentem se Novák během své kariéry utkal třikrát. V roce 2000 na turnaji v Indianapolis zvítězil bez boje americký tenista, o dva roky později v Torontu se z vítězství 7:5 a 6:3 radoval český reprezentant. Naposled se oba tenisté potkali letos na turnaji v Monte Carlu, po setech 6:4 a 7:5 odcházel z kurtu vítězně Dent.

Novák si v Tokiu zahraje o turnajové vítězství i ve čtyřhře. Společně s Petrem Pálou porazili v semifinále Fina Jarkka Nieminena a Graydona Olivera z USA 7:6, 3:6 a 6:3.

Čtyřhra mužů v Tokiu bude mít určitě alespoň jednoho českého vítěze. Po Novákovi s Pálou si totiž postup do finále zajistil i druhý nasazený pár Jared Palmer, Pavel Vízner.

Šarapovová obhájila titul

Ruská tenistka Maria Šarapovová suverénně obhájila titul na turnaji v Tokiu. Nejvýše nasazená hráčka, jež se vloni v Japonsku radovala z úspěchu na podniku WTA poprvé v kariéře, deklasovala ve finále za 55 minut Američanku Mashonu Washingtonovou. Osmá hráčka světového žebříčku povolila soupeřce uhrát jen jeden game ve druhém setu a zvítězila 6:0, 6:1.

Sedmnáctiletá Ruska, jež před týdnem triumfovala i ve finále turnaje v Soulu, Washingtonovou jednoznačně přehrávala dělovým podáním a výbornou hrou od základní čáry. Vítězstvím vyrovnala vzájemnou bilanci s Američankou na 1:1, letos v New Haven Šarapovová prohrála ve třech setech.

TOKIO
Muži
Dvouhra - semifinále:
Novák (5-ČR) - Hewitt (1-Austr.) 6:4, 4:6, 6:2, Dent (7-USA) - Ulihrach (ČR) 4:6, 6:4, 6:1.
Čtyřhra - semifinále:
Novák, Pála (4-ČR) - Nieminen, Oliver (Fin./USA) 7:6 (7:3), 3:6, 6:3, Palmer, Vízner (2-USA/ČR) - Allegro, Kohlmann (3-Švýc./Něm.) 7:6 (7:3), 6:7 (5:7), 7:5.
Ženy
Dvouhra - finále:
Šarapovová (1-Rus.) - Washingtonová (USA) 6:0, 6:1.
FILDERSTADT
Mauresmová (1-Fr.) - Kuzněcovová (4-Rus.) 7:5, 6:4, Davenportová (2-USA) - Myskinová (3-Rus.) 6:2, 6:4.