Tenis

Kvitová v Dubaji vybojovala první titul v sezóně! Berdych o něj bude bojovat v Marseille

23. února 2013 15:17 - Marseille
(Aktualizováno: 23. února 2013 22:50)

Českým tenistům se v sobotu mimořádně dařilo. Petra Kvitová slaví první titul sezóny, když ve finále v Dubaji porazila Italku Saru Erraniovou po setech 6:2, 1:6 a 6:1. Tomáš Berdych si zase zahraje o první turnajový primát v sezóně v Marseille. Šestý hráč světa v dnešním semifinále porazil Dmitrije Tursunova z Ruska 6:2, 6:1 a ve finále se utká s přemožitelem Gillese Simona Jo-Wilfriedem Tsongou.

Mohammed Salem, Reuters

Zatímco předchozí dva vzájemné zápasy vyhrál Berdych až ve třech setech, tentokrát Tursunovovi povolil jen tři gamy.Sedmadvacetiletý český hráč tak poprvé na turnaji vyhrál bez ztráty sady, předtím v Marseille proti Ernestsu Gulbisovi z Lotyšska a Jerzymu Janowiczovi z Polska vždy prohrál druhý set v tie-breaku.

"Chtěl jsem hrát od začátku sebevědomě, protože nikdy nevíte, s čím přijde soupeř," řekl Berdych na webu ATP. "Soustředil jsem se od prvního míčku a konečně jsem tady odehrál dobrý zápas. Byl jsem tady totiž už několikrát a nikdy se mi moc nedařilo," dodal.

"Teď mě čeká ještě jeden zápas a chci, aby dopadl tím nejlepším možným výsledkem," přidal Berdych, který v Marseille v roce 2011 prošel do čtvrtfinále, před tím ale dvakrát skončil v prvním a jednou ve druhém kole.

V neděli Berdych, jehož dosavadním letošním maximem byla čtvrtfinále v Čennaí a na Australian Open, bude usilovat o devátý titul v kariéře. Naposledy si ve finále zahrál loni v říjnu ve Stockholmu, kde porazil právě Tsongu. Nad osmým hráčem světa, který v semifinále vyřadil dvakrát 6:2 krajana Gillese Simona, loni vyhrál Berdych všechna tři utkání.

Kvitová zvládla třísetové drama

Kvitová vyhrála první set bez větších problémů a dobře vstoupila i do druhé sady, když hned v úvodu sebrala soupeřce podání. Pak ale dvaadvacetiletá Češka třikrát za sebou neudržela servis a Erraniové se podařilo vyrovnat.

Kvitová vyhrála první set bez větších problémů a dobře vstoupila i do druhé sady, v jejímž úvodu sebrala soupeřce podání. Pak ale dvaadvacetiletá Češka třikrát za sebou neudržela servis a Erraniové se podařilo vyrovnat. "Po druhém setu jsem byla docela dole. Věděla jsem, že musím bojovat o každý míček, protože ona po druhém setu hrála i ve třetím dost dobře," uvedla Kvitová.

Ve třetí sadě nejprve Kvitová odvrátila čtyři brejkboly a poté sama dvakrát uspěla při servisu Erraniové. Nad pětadvacetiletou Italkou vyhrála i čtvrtý vzájemný duel, poprvé s ní však ztratila set.

Kvitová po nepovedením úvodu sezony navázala vystoupením v Dubaji na předchozí turnaj v Dauhá, kde minulý týden měla na dosah postup do semifinále. Světovou jedničku Serenu Williamsovou ale porazit nedokázala, i když nad ní ve třetím setu vedla už 4:1. "Ale neberu to jako zlomové období. Ano, bylo tady hodně dobrých hráček a bylo těžké je porazit, ale důležitější je, že jsem spokojená se svou hrou," prohlásila.

Česká hráčka si také vylepšila finálovou bilanci na okruhu WTA - od roku 2009 hrála o titul dvanáctkrát a jen dvakrát odešla poražena. V pořadí nejúspěšnějších českých tenistek se Kvitová vyrovnala páté Heleně Sukové, lepší jsou pouze Martina Navrátilová (167), Hana Mandlíková (27), Jana Novotná (24) a Regina Maršíková (13).

Birnerová deblový titul v Bogotě nezopakovala

Tenistce Evě Birnerové se nepovedlo obhájit deblový titul na turnaji v Bogotě. Spolu s Ruskou Alexandrou Panovovou, s níž tvořila nejvýše nasazený pár, dnes podlehly ve finále turnajovým dvojkám Timee Babosové z Maďarska a Mandy Minellaové z Lucemburska 4:6 a 3:6.

Minellaová oplatila česko-ruské dvojici loňskou porážku, kterou tehdy utrpěla v Bogotě po boku Švýcarky Stefanie Vögeleové. Osmadvacetileté Birnerové nevyšel útok na čtvrtý deblový triumf v kariéře.

MARSEILLE
Dvouhra - semifinále:
Berdych (1-ČR) - Tursunov (Rus.) 6:2, 6:1
Tsonga (3-Fr.) - Simon (6-Fr.) 6:2, 6:2
DUBAJ
Dvouhra - finále:
Kvitová (6-ČR) - Erraniová (5-It.) 6:2, 1:6, 6:1.
Čtyřhra - finále:
Matteková-Sandsová, Mirzaová (USA/Indie) - Petrovová, Srebotniková (2-Rus./Slovin.) 6:4, 2:6, 10:7.