Kvitová v Dubaji vybojovala první titul v sezóně! Berdych o něj bude bojovat v Marseille

Marseille

Českým tenistům se v sobotu mimořádně dařilo. Petra Kvitová slaví první titul sezóny, když ve finále v Dubaji porazila Italku Saru Erraniovou po setech 6:2, 1:6 a 6:1. Tomáš Berdych si zase zahraje o první turnajový primát v sezóně v Marseille. Šestý hráč světa v dnešním semifinále porazil Dmitrije Tursunova z Ruska 6:2, 6:1 a ve finále se utká s přemožitelem Gillese Simona Jo-Wilfriedem Tsongou.

Česká tenistka Petra Kvitová pózuje s trofejí pro vítězku turnaje v Dubaji.

Zatímco předchozí dva vzájemné zápasy vyhrál Berdych až ve třech setech, tentokrát Tursunovovi povolil jen tři gamy.Sedmadvacetiletý český hráč tak poprvé na turnaji vyhrál bez ztráty sady, předtím v Marseille proti Ernestsu Gulbisovi z Lotyšska a Jerzymu Janowiczovi z Polska vždy prohrál druhý set v tie-breaku.

"Chtěl jsem hrát od začátku sebevědomě, protože nikdy nevíte, s čím přijde soupeř," řekl Berdych na webu ATP. "Soustředil jsem se od prvního míčku a konečně jsem tady odehrál dobrý zápas. Byl jsem tady totiž už několikrát a nikdy se mi moc nedařilo," dodal.

"Teď mě čeká ještě jeden zápas a chci, aby dopadl tím nejlepším možným výsledkem," přidal Berdych, který v Marseille v roce 2011 prošel do čtvrtfinále, před tím ale dvakrát skončil v prvním a jednou ve druhém kole.

V neděli Berdych, jehož dosavadním letošním maximem byla čtvrtfinále v Čennaí a na Australian Open, bude usilovat o devátý titul v kariéře. Naposledy si ve finále zahrál loni v říjnu ve Stockholmu, kde porazil právě Tsongu. Nad osmým hráčem světa, který v semifinále vyřadil dvakrát 6:2 krajana Gillese Simona, loni vyhrál Berdych všechna tři utkání.

Kvitová zvládla třísetové drama

Kvitová vyhrála první set bez větších problémů a dobře vstoupila i do druhé sady, když hned v úvodu sebrala soupeřce podání. Pak ale dvaadvacetiletá Češka třikrát za sebou neudržela servis a Erraniové se podařilo vyrovnat.

Kvitová vyhrála první set bez větších problémů a dobře vstoupila i do druhé sady, v jejímž úvodu sebrala soupeřce podání. Pak ale dvaadvacetiletá Češka třikrát za sebou neudržela servis a Erraniové se podařilo vyrovnat. "Po druhém setu jsem byla docela dole. Věděla jsem, že musím bojovat o každý míček, protože ona po druhém setu hrála i ve třetím dost dobře," uvedla Kvitová.

Ve třetí sadě nejprve Kvitová odvrátila čtyři brejkboly a poté sama dvakrát uspěla při servisu Erraniové. Nad pětadvacetiletou Italkou vyhrála i čtvrtý vzájemný duel, poprvé s ní však ztratila set.

Kvitová po nepovedením úvodu sezony navázala vystoupením v Dubaji na předchozí turnaj v Dauhá, kde minulý týden měla na dosah postup do semifinále. Světovou jedničku Serenu Williamsovou ale porazit nedokázala, i když nad ní ve třetím setu vedla už 4:1. "Ale neberu to jako zlomové období. Ano, bylo tady hodně dobrých hráček a bylo těžké je porazit, ale důležitější je, že jsem spokojená se svou hrou," prohlásila.

Česká hráčka si také vylepšila finálovou bilanci na okruhu WTA - od roku 2009 hrála o titul dvanáctkrát a jen dvakrát odešla poražena. V pořadí nejúspěšnějších českých tenistek se Kvitová vyrovnala páté Heleně Sukové, lepší jsou pouze Martina Navrátilová (167), Hana Mandlíková (27), Jana Novotná (24) a Regina Maršíková (13).

Birnerová deblový titul v Bogotě nezopakovala

Tenistce Evě Birnerové se nepovedlo obhájit deblový titul na turnaji v Bogotě. Spolu s Ruskou Alexandrou Panovovou, s níž tvořila nejvýše nasazený pár, dnes podlehly ve finále turnajovým dvojkám Timee Babosové z Maďarska a Mandy Minellaové z Lucemburska 4:6 a 3:6.

Minellaová oplatila česko-ruské dvojici loňskou porážku, kterou tehdy utrpěla v Bogotě po boku Švýcarky Stefanie Vögeleové. Osmadvacetileté Birnerové nevyšel útok na čtvrtý deblový triumf v kariéře.

MARSEILLE
Dvouhra - semifinále:
Berdych (1-ČR) - Tursunov (Rus.) 6:2, 6:1
Tsonga (3-Fr.) - Simon (6-Fr.) 6:2, 6:2
DUBAJ
Dvouhra - finále:
Kvitová (6-ČR) - Erraniová (5-It.) 6:2, 1:6, 6:1.
Čtyřhra - finále:
Matteková-Sandsová, Mirzaová (USA/Indie) - Petrovová, Srebotniková (2-Rus./Slovin.) 6:4, 2:6, 10:7.