Federera zastavil po téměř pěti hodinách až Safin

MELBOURNE

První hráč světa Roger Federer překvapivě vypadl v semifinále Australian Open s ruským tenistou Maratem Safinem a titul neobhájí. Švýcar, jenž dosud neztratil v turnaji ani set, podlehl svému soupeři z loňského finále v pětisetové bitvě 7:5, 4:6, 7:5, 6:7 a 7:9. Po 26 výhrách v řadě tak Federer poznal hořkost porážky.

Safin ve čtvrtém setu odvrátil mečbol a za čtyři a půl hodiny naopak svůj sedmý proměnil. Zápas na opačné polokouli začal v den 25. narozenin ruského tenisty večer a skončil v pátek 28 minut po půlnoci. O titul se Safin utká s lepším z duelu mezi Američanem Andym Roddickem a domácím favoritem Lleytonem Hewittem, kteří se střetnou v pátek.

Federer, jenž si v závěru zápasu nechal ošetřit bolavá záda, měl velkou šanci ukončit maraton ve zkrácené hře čtvrté sady. Za stavu 6:5 při vlastním podání ji však nedokázal využít. Safin se naopak chytil a tie-break dotáhl k vítězství 8:6.

V rozhodujícím pátém setu se ruský vítěz US Open z roku 2000 ujal vedení 5:2, Federer ale dokázal opět vyrovnat. Postupně odvrátil šest mečbolů, na sedmý už ale nestačil. Prohru vzal jako mušketýr. "Byl lepší. Těším se na odvetu, ale zároveň se jí bojím. Nehrál jsem moc lepších zápasů," uznal Federer.

Na bolesti zad se nevymlouval. "Jenom mě bral nerv, bolest jsem cítil až v prstu. Víc mi vadil puchýř na noze, který se mi udělal ve druhém setu," prohlásil třiadvacetiletý Federer, který předtím svého o dva roky staršího soupeře zdolal v šesti ze sedmi duelů.

Safin přiznal, že málem v posledním setu podlehl nervozitě. "Musíte si uvědomit, že jsem nehrál proti obyčejnému hráči, ale proti světové jedničce. On povýšil tenis na vyšší úroveň, s každým si dokáže pohrát. I když máte mečbol, jste pod tlakem, protože vám chybí jeden míč," vykládal.

Dramatické semifinále, které především v koncovce čtvrtého a pátého setu zvedalo diváky ve vyprodané aréně Roda Lavera ze sedadel, ukončilo Federerovu obdivuhodnou vítěznou sérii. Švýcar naposledy prohrál v srpnu na olympijských hrách v Aténách s Tomášem Berdychem a navíc vybojoval 24 vítězných zápasů se soupeři z první světové desítky za sebou.

2 : 6, 6 : 0, 2 : 2 Cristianová - Krejčíková 2 : 6, 6 : 0, 2 : 2 probíhá Živě
20240426T14 : 00:00+0200