Berdych vykřesal naději, Kiefer senzaci nedovolil

LIBEREC

Tomáš Berdych v pátek vykřesal pro český tenisový tým naději na záchranu v elitní skupině Davis cupu. Po fantastickém obratu porazil v liberecké Tipsport aréně Tommyho Haase v zahajovacím duelu utkání s Německem. Domácí výběr přitom bez největších hvězd - Nováka a Štěpánka - neměl být výběru kapitána Patrika Kühnena vážným protivníkem.

"Když jste tak dlouho na kurtu a odejdete poraženi, moc vám to nepřidá. V posledním setu jsem byl psychicky dole. Nedokázal jsem z hlavy dostat ty tři neproměněné mečboly," hodnotil Tommy Haas zápas dlouhý 3 hodiny 47 minut.

Přitom Berdych v prvním setu hned ve třetí hře ztratil vlastní podání, Haas nabídnutou šanci nepustil. Hrál přesně, téměř nechyboval. Podobný průběh měla i druhá sada, Berdych kazil i poměrně snadné míče, chyběla mu trpělivost a Haas všechny chyby neomylně trestal.

Ve třetím setu domácí tenista hned v druhé hře prolomil Němcovo podání a za osmadvacet minut snížil. To už se hrál tenis, při kterém tři tisíce českých fanoušků šílelo nadšením.

Skvělý zápas uzavřel esem

Ve čtvrté sadě Berdych více riskoval, dařilo se mu soupeře rozběhat, hned v první hře získal soupeřovo podání, o tři gamy později se během jediné hry blýskl třemi esy. "Někdy se to tak sejde. Člověk je v laufu a ten druhý třeba poleví," říkal Tomáš Berdych později.

Haas se ale blýskl několika úžasnými prohozy a set dovel do tie breaku. V něm byl stav 1:5, ale Berdych srovnal a následně dokázal odvrátit tři mečboly a za stavu 10:9 využil druhý setbol. V pátém setu ztratil na úvod vlastní podání, ale byla to jedna z mála chyb.

Berdych hrál přesně, Haas kazil, byl nervózní a nepřesný. Za stavu 40:30 pak český tenista ukončil pětisetové drama esem. I čtvrtý zápas na pět setů v kariéře tak vyhrál. "Je to skvělá vizitka. Doufám, že to tak bude pokračovat," usmíval se blaženě Berdych.

Zíb sebral Kieferovi jen jeden set

V druhém včerejším utkání Tomáš Zíb nestačil na Patricka Kiefera, přestože favorizovaný německý tenista evidentně nebyl ve své kůži, často kazil a hrál hodně alibisticky.

Zíb sice v první sadě udržel svůj servis, ale v tie breaku tahal za kratší konec. Pak sice stav zápasu srovnal, jenže v dalším průběhu spoustou nevynucených chyb soupeře posadil na koně a Kiefer i přes nervózní výkon proměnil třetí mečbol ve vyrovnávací bod.

ČR - Německo 1:1 (po prvním dnu)
Berdych - Haas 4:6, 4:6, 6:1, 7:6 (11:9), 6:3.
Statistika utkání
Esa: 20:11. Dvojchyby: 4:7. Získané brejky: 6 ze 17/5 z 12. Celkem získané míče: 175:156. Čas utkání: 3:47.
Itálie - Španělsko 1:1
Seppi - Ferrero 5:7, 3:6, 6:0, 6:3, 6:2, Bracciali - Nadal 3:6, 2:6, 1:6.
Belgie - USA 1:1
O. Rochus - Blake 6:4, 7:5, 6:1, Ch. Rochus - Roddick 1:6, 2:6, 3:6.
Kanada - Bělorusko 1:0
Dancevic - Volčkov 5:7, 6:4, 4:6, 6:7 (3:7), 6:3.
Chile - Pákistán 2:0
Gonzalez - Khan 6:0, 6:0, 6:1, Massu - Qureší 6:2, 7:6 (7:4), 6:1.
Švýcarsko - Británie 2:0
Federer - Mackin 6:0, 6:0, 6:2, Wawrinka - Murray 6:3, 7:6 (7:5), 6:4.
Rakousko - Ekvádor 1:1
Melzer - G. Lapentti 6:1, 6:0, 6:2, Koubek - N. Lapentti 7:5, 6:4, 4:6, 6:7 (5:7), 5:7.

6 : 1, 6 : 3 Vondroušová - Rogersová 6 : 1, 6 : 3 konec
20240426T16 : 30:00+0200