Rubriky:

Vodní sporty

Olympijský kanál v Pekingu je náročný, ale české vodáky uchvátil

15. srpna 2007 10:55 - PEKING

Jen slova chvály pějí na olympijský kanál v Pekingu čeští vodní slalomáři. O víkendu je v Číně čeká předolympijský test, kterého se z reprezentace neúčastní pouze Štěpánka Hilgertová a deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek. Trať ve tvaru U, podobná kanálu z minulých her v Aténách, je prý sice hodně těžká, ale perfektní, stejně jako organizace.

"Celý areál mě ohromil. Čekal jsem, že se Číňané vytáhnou, ale tohle je paráda, z technického hlediska je to dotažené téměř do posledního detailu. Nás i diváky čeká moc hezký závod," řekl v Pekingu spolupracovníkovi ČTK šéftrenér české reprezentace Jiří Pultera.

Areál pro vodní slalom, rychlostní kanoistiku a veslování vyrostl v městečku Šun-i na předměstí Pekingu. Velký prostor kolem řeky Čcha-po-paj (162,59 hektaru) nabídne ve slalomářském sektoru zázemí deseti tisícovkám diváků. Předolympijský závod o víkendu uvidí tři tisíce, podle pořadatelů už je čtyři dny vyprodáno. Kanál je velmi přehledný od startu až do cíle.

"V Aténách se všechno dodělávalo na poslední chvíli, tady jsou dokonale nachystáni s ročním předstihem," chválili členové kontrolní komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV), kteří průběh příprav pozorně sledují. Čína se chce prezentovat ve velkém stylu. "Na každý úkol je vyčleněno hned několik dobrovolníků, všechno klape, jak má," rekapituloval první hodiny prožité v Pekingu trenér Jiří Rohan.

Indruch: Voda tahá za hruce

Kanál je podle českých vodáků hodně těžký. "Voda tahá pořádně za ruce," uvedl mistr Evropy z roku 2004 Tomáš Indruch po premiérovém tréninku. "Je to docela drsná záležitost," prohlásil. "Kdo nás viděl v první jízdě, sám si udělá obrázek, z naší strany to byl spíš boj o přežití," smál se Tomáš Máder, s Markem Jirasem bronzový medailista na deblkanoi z olympiády v Sydney.

Složitý vodní terén by mohl českým reprezentantům nahrávat do karet. "Trať je hodně těžká, ale podle mě je důstojná pro olympiádu," řekl kanoista Stanislav Ježek. Indruchovi trať připomněla kanál v Aténách, kde byl pátý. "Tady aspoň sladká voda nepálí do očí," pousmál se Indruch v narážce na mořskou vodu v Řecku.

Závodní trať měří 280 metrů, její převýšení od startu do cílové branky je šest metrů, o dva metry víc než v Praze Troji. Voda je dost teplá a závodníky neosvěží. "Špatně se tu dýchá, nemůžeme chytit správný rytmus," shodli se čeští slalomáři se slovenskými kolegy. "Vzhledem k podnebí se to dalo čekat," glosoval Ježek vodu o teplotě 29 stupňů Celsia a vlhké podnebí. "Vzhledem k tomu, že olympiáda je v srpnu, budeme už na horka zvyklí," prohlásil Pultera.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty