Dálková plavkyně Pechanová skončila na MS desátá

ŘÍM

Česká dálková plavkyně Jana Pechanová obsadila v dnešním závodě na 10 kilometrů na mistrovství světa v Římě desáté místo. Zlato získala britská reprezentantka Keri-Anne Payneová. Závod mužů vyhrál Němec Thomas Lurz, stejně v úterý poloviční trať, o bronzu však bude po italském protestu rozhodovat ve čtvrtek jury.

Osmadvacetiletá Pechanová dorazila do cíle se ztrátou 13 vteřin na vítězku a oproti úternímu závodu na poloviční trati si o jednu příčku polepšila. Druhá česká reprezentantka Sylvie Rybářová dnes obsadila 23. místo.

Payneové usnadnila cestu za zlatem osminásobná mistryně světa Larisa Ilčenková, která v polovině trati odstoupila kvůli zranění nohy. Druhé místo obsadila Ruska Jekatěrina Selivercovová z Ruska, třetí byla Martina Grimaldiová z Itálie.

Jednadvacetiletá Payneová získala pro Británii druhé zlato ve dvou dnech. O první se v úterý postaral patnáctiletý skokan Tom Daley.

Němec Lurz nechal na trati v antickém přístavu Ostia za sebou opět všechny soupeře. Nejlépe se za ním drželi Američané Andrew Gemmell a Francis Crippen, který však těsně před cílem plaval na nesprávné straně bójek. Zavdal tak podnět k protestu domácí výpravy, která by na bronzovém stupni ráda viděla svého Valeria Cleriho. O výsledcích, a tím i o umístění dvou českých plavců Jakuba Fichtla a Jana Pošmourného, rozhodne jury až ve čtvrtek.

MS v plaveckých sportech v Římě:
Dálkové plavání, ženy - 10 km:
1. Payneová (Brit.) 2:01:37,1, 2. Selivercovová (Rus.) -0,9, 3. Grimaldiová (It.) -1,5, 4. Pintová (Ven.) -3,7, 5. Maurerová (Něm.) -3,8, 6. Heisterová (Niz.) -3,9, ...10. Pechanová -13,1, 23. Rybářová (obě ČR) -29,4.
Synchronizované plavání:
Kombinace - volný program, finále:
1. Španělsko 98,333 b., 2. Čína 97,667, 3. Kanada 96,167, 4. Itálie 95,667, 5. Japonsko 94,833, 6. Ukrajina 94,334.
Sólo - volný program, kvalifikace:
1. Iščenková (Rus.) 98,500 b., ...11. Bernardová (ČR) 88,166 - postoupila do finále.