Rubriky:

Vodní sporty

Šéf veslařů Kejval: MS bylo fajn, ale pořád čekáme na zlato

30. srpna 2009 14:05 - POZNAŇ

Poprvé od roku 1989 získali čeští veslaři na mistrovství světa více než dvě medaile. V Poznani se na stupně vítězů probojovala stříbrná dvojka s kormidelníkem v posádce s loučícím se Václavem Chalupou a bronzoví skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková. Přesto nebyl šéf českého veslování Jiří Kejval maximálně spokojen.

"Určitě je to dobré. Jsme na začátku olympijského cyklu, je tady spousta mladých závodníků, mladých posádek. Letos jsme měli i úspěšné juniorské MS a třiadvacítky. Z pohledu celé sezony to bylo fajn. Pořád ale čekáme na zlata," řekl dnes Kejval ČTK.

Ještě nikdy v historii totiž český veslař na světovém šampionátu nevyhrál olympijskou disciplínu. Zlatou medaili má doma pouze skifař lehkých vah Michal Vabroušek, jenž byl nejlepší před devíti lety v Záhřebu.

Letos přitom, stejně jako v minulých letech, šance na celkový triumf někteří veslaři měli. V Poznani zejména skifařka Knapková, která v sezoně vyhrála Světový pohár a dařilo se ji i v rozjížďce a v semifinále na šampionátu. Ve finále však nestačila na zkušenou Bělorusku Jekatěrinu Karstenovou-Chodotovičovou a Katherinu Graingerovou z Británie.

"Je pravda, že u Mirky jsme možná čekali trochu více, ale každý závod je jiný a sezona je dlouhá. Bohužel není možné udržet formu po celou sezonu. Je to škoda. Pevně doufám, že se zlaté někdy dočkám," řekl Kejval, jehož potěšilo i pět českých posádek ve finálových bojích.

Letos se na světovém šampionátu představili Češi v deseti disciplínách, za rok na Novém Zélandu jich podle všeho bude méně. Nejen z finančních důvodů. "Peníze hrají roli, ale není to úplně klíčové. Hlavní je to, že o rok později (2011) je olympijská kvalifikace a z naší strany je jednoznačně dané, že všechny posádky, které na Novém Zélandu nebudou bojovat o medaile, tak zůstanou doma," uvedl Kejval.

Na jezeře Karapiro se totiž bude bojovat o medaile až na začátku listopadu. "Na další sezonu by tak veslaři po následném odpočinku museli začít trénovat až v lednu, což je pozdě," vysvětlil Kejval. Olympijská kvalifikace se ve slovinském Bledu uskuteční v srpnu 2011.

Teoreticky však může být všechno jinak. Veslařský svaz se stále nevzdává myšlenky sestavit elitní osmiveslici z nejlepších veslařů, která by se sice prioritně připravovala na mistrovství Evropy, ale poté by případně odcestovala i na světový šampionát na Nový Zéland.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty