Čeští vodní slalomáři na MS individuální medaili nezískali

SEU D´URGELL

Čeští vodní slalomáři z mistrovství světa ve španělském Seu d'Urgell nepřivezou žádnou individuální medaili. Na cenný kov v bedělním finále nedosáhla žádná z pěti lodí, nejlepším výsledkem je dělená čtvrtá pozice deblkanoistů Jaroslava Volfa s Ondřejem Štěpánkem. Jedinou medaili pro Českou republiku na šampionátu získali kajakáři, kteří v sobotu nečekaně vyhráli neolympijský závod hlídek.

Šampionát v Seu je pro vodní slalomáře nejhorší od roku 1979, kdy měl tehdy ještě československý tým jen bronz v hlídkách singlkanoistů. Bez individuální medaile se vodáci vrátili také v roce 2005 z australského Penrithu, ale tehdy vedle zlata kajakářek v hlídkách přivezl navíc bronz i tým kanoistů. Letošní sezóna patří k nejhorším v historii vůbec, neboť s prázdnou přijela reprezentace i z mistrovství Evropy, kde čest zachraňovaly zlatem hlídky singlkanoistů a deblkanoistů.

"Kajakáři jeli hlídky skvěle, to bylo historické vítězství, to bych oddělil od té neděle," prohlásil kouč reprezentace Jiří Pultera. Neviděl šampionát tak černě, jak to na první pohled může vypadat. "Měli jsme pět lodí ve finále, to už se také dlouho nepovedlo, navíc nejely vůbec špatně, bohužel tomu chyběla ta medaile," konstatoval Pultera. "Těžko hledat proč, kdybychom to věděli, tak jsme ty medaile přivezli. Měli jsme tam to nejlepší, ale špička se vyrovnává, o cenné kovy jezdí čím dál tím víc lidí a pravděpodobnost je menší," dodal.

Závod kategorie C2 opanovali Slováci

Nedělní závod kategorie C2 opanovali Slováci. Mistry světa se potřetí v kariéře stali trojnásobní olympijští vítězové Pavol a Peter Hochschornerové, kteří byli jen o 14 setin rychlejší než bratři Ladislav a Peter Škantárové. Volf se Štěpánkem jeli čistou finálovou jízdu, přesto jim k medaili chyběla více než sekunda. Marek Jiras a Tomáš Máder, kteří v Seu získali na MS před deseti lety zlato, obsadili sedmou pozici.

Finále kajakářek dopadlo pro slovenské favoritky špatně. Nejlepší z nich byla šestá Jana Dukátová, olympijská vítězka Elena Kaliská dojela devátá. Čerstvě pětatřicetiletá Irena Pavelková, která bojovala o první velkou individuální medaili, skončila na sedmé pozici. Marie Řihošková byla ve finále desátá. Dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová, jež v Seu v roce 1999 vyhrála, se do elitní desítky ze semifinále ani neprobojovala a obsadila 17. místo.

Mezi kanoisty uštědřil Francouz Tony Estanguet porážku olympijskému vítězi Michalu Martikánovi ze Slovenska, který byl pomalejší o 2,55 sekundy. Jan Mašek zajel solidní, ale pomalou jízdu a patřilo mu šesté místo. Finále kajakářů bez české účasti opanoval nečekaně Slovinec Peter Kauzer.

Mistrovství světa ve vodním slalomu v Seu de Urgell - finále:
Muži:
K1: 1. Kauzer (Slovin.) 92,84 (0 trestných sekund), 2. Neveu (Fr.) 94,89 (0), 3. Juanmarti (Šp.) 95,89 (0), ...18. Hradilek - nepostoupil ze semifinále, 21. Pišvejc, 36. Buchtel (všichni ČR) - oba nepostoupili z kvalifikace.
C1: 1. Estanguet (Fr.) 96,21 (0), 2. Martikán (SR) 98,76 (0), 3. Benzien (Něm.) 99,60 (0), ...6. Mašek 102,57, 23. Indruch, 26. Ježek (všichni ČR) - oba nepostoupili z kvalifikace.
C2: 1. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner 105,70 (2), 2. L. Škantár, P. Škantár (všichni SR) 105,84 (0), 3. Božič, Taljat (Slovin.) 107,37 (0), ...4. Volf, Štěpánek 108,53 (0), 7. Jiras, Máder 110,02 (0), 21. Pospíšil, D. Mrůzek (všichni ČR) - nepostoupili z kvalifikace.
Ženy:
K1: 1. Schornbergová (Něm.) 106,75 (0), 2. Chourrautová (Šp.) 107,96 (2), 3. Neaveová (Brit.) 109,04 (2), ...7. Pavelková 111,71 (0), 10. Řihošková 113,39 (0), 17. Hilgertová (všechny ČR) - nepostoupila ze semifinále.