Hlavní obsah

Jachtařka Laura slaví 16. narozeniny, rekord v obeplutí světa už má nadosah

DARWIN

Nizozemská jachtařka Laura Dekkerová, která se pokouší pokořit rekord a obeplout svět jako vůbec nejmladší člověk v historii, slaví dnes šestnácté narozeniny. I když nyní pobývá v australském Darwinu, kde řeší technické problémy se svou lodí, má stále velkou šanci rekord překonat. Do cíle cesty v Gibraltaru jí sice zbývají tisíce kilometrů, na zápis do tabulek jí však stačí, když do Evropy dorazí do 15. září následujícího roku.

Foto: Evert-Jan Daniels, ČTK/AP

Laura Dekkerová na své jachtě.

Článek

Dekkerová svou osamělou plavbu odstartovala loni v srpnu. Od té doby se jí podařilo úspěšně překonat Atlantik, se svou jedenáctimetrovou jachtou pojmenovanou Guppy pak projela Panamským průplavem a letos v dubnu se pustila na dlouhou cestu Pacifikem.

Vyhýbá se hurikánům

Jachtařka se nepokouší o plavbu v jediném zátahu - v itineráři má naplánovány dlouhé zastávky, během nichž může doplnit zásoby, odstranit technické závady a setkávat se s přáteli a rodinou. Vyhýbá se také špatnému počasí a období hurikánů.

Na moři není Dekkerová ani nyní. Své šestnácté narozeniny může oslavit v přístavu v severoaustralském Darwinu, kde kotví už od konce srpna. Tehdy dorazila k australským břehům po dlouhé a navigačně náročné etapě, kdy během několika týdnů po odjezdu z ostrovního státu Vanuatu urazila vzdálenost 4300 kilometrů.

Laura zdraví své příznivce krátce před vyplutím.foto: ČTK/AP/Bas Czerwinski

Ve svém blogu na stránkách www.lauradekker.nl jachtařka popisuje, jak se snaží využít pobytu na pevnině k tomu, aby dala svou loď po dlouhé plavbě do pořádku. Otec, který její cestu organizuje, jí z Nizozemska dovezl nové plachty, Dekkerová řešila také problémy s kormidlem a motorovými filtry. V příštích měsících ji totiž čeká další obtížná část cesty - z Austrálie do Singapuru a pak přes Srí Lanku a Suezský průplav do Středozemního moře.

Dobrodružství sledují tisíce lidí

Dobrodružnou cestu Laury Dekkerové sledují tisíce lidí v domovském Nizozemsku i na internetu. O rozruch se mladá dívka postarala ještě před vyplutím, když se rok přela s úřady na ochranu dětí, které její cestě bránily. Soud nakonec rozhodl, že se může na moře vydat, pokud s tím budou souhlasit její rodiče. To nebyl problém, protože i oni jsou zkušenými jachtaři a svou dceru podporují.

I když je Dekkerová kvůli svému odvážnému kousku velice populární, spousta lidí dál považuje její pokus o rekord za velice kontroverzní. Podle nich se mladá dívka vystavuje zbytečnému riziku. Poukazují přitom třeba na případ šestnáctileté Američanky Abby Sunderlandové, která loni v červnu, ve svých 16 letech, v bouři přišla o stěžeň a zabloudila v Indickém oceánu.

Rekord svazy neuznávají

Nizozemská mořeplavkyně si však svou cestu zatím užívá bez větších komplikací a ve svém deníku popisuje plavbu hlavně jako obrovskou zkušenost. O překonání rekordu, který ovšem mezinárodní sportovní svazy neuznávají, protože nechtějí podporovat riskantní pokusy stále mladších dobrodruhů, už ona ani její otec nehovoří.

Rozhodně však dobře ví, že možnost stát se nejmladším člověkem, který uskutečnil sólovou plavbu kolem světa, je stále ve vzduchu. Stačí zakotvit v gibraltarském přístavu pár dní před sedmnáctými narozeninami. Zatím nejmladší mořeplavkyni se podařilo obeplout planetu v roce 2010. Australance Jessice Watsonové bylo na konci cesty 16 let a 362 dní.

Reklama