Plavec Rogan přivedl rakouské fanoušky do extáze

VÍDEŇ

Domácí znakař Markus Rogan se hned první den postaral o pořádné pozdvižení ve vídeňské Stadthalle při mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu. Nejprve v druhé finálové disciplíně na 200 metrů znak vytvořil evropský rekord a po hodině vyhrál v rekordu šampionátu také polohovou dvoustovku.

Rogan potvrdil pozici znakařské jedničky na starém kontinentu a časem 1:51,24 navíc o 13 setin sekundy zlepšil vlastní evropský rekord z letošního března. V polohovém závodu na něj v závěrečném kraulařském úseku o 21 setin nestačil olympijský medailista z Atén Laszlo Cseh z Maďarska. "Měl jsem trochu strach, když jsem byl za ním po znaku, mé disciplíně," přiznal vítěz.

Jakmile držitel dvou stříbrných medailí z olympijských her dohmátl, pokaždé spustil lavinu frenetického řevu rakouských fanoušků. V Aténách ho dvakrát porazil pouze americký fenomén Aaron Peirsol, ve Vídni ale Rogan zdolal při svém prvním titulu druhého v cíli Slovince Blaže Medvešeka o plných 1,15 sekundy. "Fanoušci mě dotlačili k dvěma titulům," řekl.

Kraulařským králem je nestárnoucí Mark Foster z Británie. Čtyřiatřicetiletý veterán, na jehož přípravě se podílí i světový rekordman v běhu na 110 metrů překážek Colin Jackson, vyhrál 50 metrů kraul o 22 setin sekundy. Končit nehodlá, těší se na Hry Commonwealthu v Melbourne v roce 2006. Dnešní titul je jeho pátým na kraulové padesátce a osmým celkově. Je i šestinásobným mistrem světa.

Závod na 400 metrů volný způsob, v němž loni v Dublinu získal český kraulař Květoslav Svoboda bronzovou medaili, vyhrál podle očekávání favorizovaný Ital Massimiliano Rosolino. Ani Svobodův český rekord z mistrovství světa v Moskvě před dvěma lety by ale dnes na medaili nestačil: je totiž o 61 setin horší, než byl čas třetího v cíli Pawla Korzeniowského z Polska (3:41,36).

Muži:
50 m v. zp.:
1. Foster (Brit.) 21,50, 2. Veens (Niz.) 21,72, 3. Lorente (Šp.) 21,75.
400 m v. zp.:
1. Rosolino (It.) 3:39,66, 2. Prilukov (Rus.) 3:40,65, 3. Korzeniowski (Pol.) 3:41,36.
200 m znak:
1. Rogan (Rak.) 1:51,24 - evropský rekord, 2. Medvešek (Slovin.) 1:52,39, 3. Aljošin (Rus.) 1:53,71.
200 m pol. záv.:
1. Rogan (Rak.) 1:55,15, 2. Cseh (Maď.) 1:55,36, 3. Janušaitis (Lit.) 1:57,45.
4x50 m pol. záv.:
1. Německo (Rupprath, Warnecke, Friedrich, Dehmlow) 1:34,56, 2. Ukrajina 1:34,94, 3. Finsko 1:35,89.
Ženy:
50 m prsa:
1. Poeweová (Něm.) 31,09, 2. Bogomazovová (Rus.) 31,46, 3. Haywoodová (Brit.) 31,52, ...8. Chocová (ČR) 32,19.
200 m mot.:
1. Moravcová (SR) 2:06,68, 2. Jacobsenová (Dán.) 2:06,99, 3. Giacchettiová (It.) 2:07,11.
1. Rohmannová (Něm.) 2:09,40, 2. Urbanczyková (Pol.) 2:10,64, 3. Hjorthová-Hansenová (Dán.) 2:13,03.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.