Štěpánek sehrál s Djokovičem nejdelší zápas US Open od roku 1979

NEW YORK

Český tenista Radek Štěpánek sehrál se svým soupeřem a kamarádem Novakem Djokovičem ze Srbska, s nímž občas nastupuje ve čtyřhře, nejdelší utkání na US Open podle počtu gamů od zavedení tie-breaku. Djokovič na výhru 6:7, 7:6, 5:7, 7:5 a 7:6 potřeboval celkem 63 her z 65 maximálně možných.

Oba hráči tak vyrovnali dosavadní rekord Johna Lloyda a Paula McNameeho z druhého kola v roce 1979, kdy se Lloyd radoval po výsledku 5:7, 6:7, 7:5, 7:6 a 7:6. Tenisté tehdy strávili na kurtu tři hodiny a 56 minut.

Páteční zápas trval čtyři hodiny a 44 minut. Štěpánek s Djokovičem tak měli daleko k maratonskému utkání Stefana Edberga a Michaela Changa z roku 1992, kdy druhý nasazený Švéd udolal Američana za pět hodin a 26 minut.

Česko-srbská tenisová bitva zcela uchvátila Stadion Louise Armstronga. Oba hráči potřebovali masáže k zahánění křečí nohou, které by mohly ukončit fantastický zápas. Djokovič se po vítězném míči na 7:2 v rozhodující zkrácené hře zhroutil na kurt. "Jsem naprosto vyčerpaný, nemám vůbec žádnou energii," řekl dvacetiletý vítěz po utkání publiku. "Cítil jsem mé boty, hrozně smrdí," dodal otevřeně Djokovič.

Štěpánek: Dal jsem do toho všechno

Z vybojovaného vítězství měl velkou radost. "I přes všechno to běhání, klouzání a křeče jsem si užil spoustu zábavy. Bylo tam pár opravdu nezapomenutelných míčků," uvedl Djokovič, jenž odehrál se svým soupeřem celkem 356 výměn, z nichž si na své konto připsal 185 fiftýnů.

Štěpánek měl i přes těsnou prohru z utkání pocit dobře odvedené práce. "Jsem v pohodě, ale prohrál jsem," uvedl 35. hráč světového žebříčku. "Je těžké být nahoře, když člověk prohraje, ale mám ze zápasu opravdu dobrý pocit. Dal jsem do toho všechno. Měl jsem tam pár šancí, ale to je prostě život," dodal Štěpánek.